کشتی اوپن آرمز همراه با مهاجران نجات داده شده از مدیترانه. عکس از اوپن آرمز.
کشتی اوپن آرمز همراه با مهاجران نجات داده شده از مدیترانه. عکس از اوپن آرمز.

کشتی نجات " اوپن آرمز" و ١٢١ مهاجر نجات داده شده از سواحل لیبیا در عرشه آن همچنان در مدیترانه سرگردان هستند. همزمان کشتی " اوشن ویکینگ" روز پنجشنبه ٨ اگست به منطقه عملیات نجات برای مهاجران در آب‌های لیبیا رسید و به کشتی " ایلان کردی" پیوست. حضور این دوکشتی در مدیترانه نشانه‌ آن است که علیرغم ممانعت‌های اعمال شده از سوی کشورهای اروپایی، سازمان‌های دفاع از مهاجران به مقاومت خود برای نجات مهاجران ادامه می‌دهند.

روز پنجشنبه، داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در نامه‌ای عنوانی کمیسیون اروپا خواستار اقدام برای پذیرفتن ١٢١ مهاجر کشتی اوپن آرمز شد. این مهاجران که به روزهای اول و دوم اگست از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داده شدند بعد از یک هفته سرگردانی در دریا، در شرایط دشواری به سر می‌برند.

داوید ساسولی در نامه‌اش اش نوشت:« اگر اروپا نتواند از کسانی حفاظت کند که برای یک زندگی بهتر راه دریا را در پیش گرفته‌اند و در مدیترانه با خطر روبرو هستند، در این صورت قلب و روح خود را از دست خواهد داد.»

در ایتالیا فدراسیون کلیساهای پروتستانت و کلیسای والدو که سابقه حمایت از مهاجران را دارند، پیشنهاد کرده‌اند که مهاجران کشتی اوپن آرمز را بپذیرند؛ چنانکه کلیسیا کاتولیک ایتالیا نزدیک به نصف مهاجران کشتی ایتالیایی گریگوریتی را پذیرفته بود.

این در حالیست که دولت مالتا و ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا، هر دو از از ورود مهاجران اوپن آرمز به بنادر این دو کشور ممانعت کرده‌اند.

ماتئو سالوینی صریحاً اعلام کرد که مسئولیت کشتی اسپانیایی و مهاجران روی عرشه آن به دوش اسپانیا است. اما سازمان پرواکتیوا اوپن آرمز در اسپانیا به دلیل تخطی از مجوز رفتن به یونان، با احتمال یک جریمه هنگفت نقدی روبرو است و در ایتالیا نیز قانون جدید امنیت سالوینی این کشتی را با جریمه نقدی حدود یک میلیون یورو تهدید می‌کند.

علیرغم این دشواری‌ها، سازمان پرواکتیوا اوپن آرمز از ازدادگاه افراد زیرسن در پالرمو ( ایتالیا) درخواست کرده است حدود ٣٠ مهاجر خردسال کشتی اوپن آرمز را بر اساس کنوانسیون لاهه تحت سرپرستی قرار دهد.

امدادگران می‌گویند بعد از یک هفته سرگردانی اوپن آرمز در دریا، ذخایر خوراکی و آب در کشتی در حال کاهش است. رسانه‌های ایتالیا گزارش داده‌اند که احتمال دارد یک کشتی دیگر امدادی از بارسلون اکمالات اوپن آرمز را به عهده بگیرد.

      بیشتر بخوانید :

به دلیل فقدان کشتی‌های انسان‌دوستانه، کشتی انجمن «اوپن آرمز» به سواحل لیبیا بازگشت 

 

در همین زمینه