پناهجویان در یونان با مشکلات مضاعف دست و پنجه نرم می کنند.
پناهجویان در یونان با مشکلات مضاعف دست و پنجه نرم می کنند.

میلیون‌ها مسلمان به شمول افغان‌ها عید قربان را تجلیل کردند، اما ده‌ها هزار پناهجوی افغان که در کمپ‌ها به سر می‌برند، امکانات و زمینه تجلیل از عید را ندارند. ما سراغ چند تن از این مهاجران را در ترکیه و یونان گرفته ایم.

روز یک شنبه میلیون ها تن از مسلمانان در سراسر جهان به استقبال عید قربان رفتند و این روز را تجلیل کردند. در افغانستان نیز با وجود ناامنی ها مردم عید را تجلیل کردند. اما برخی از هزاران پناهجوی افغان که از جنگ و فقر فرار کرده اند و در مسیر راه مهاجرت در کشورهای گوناگون به سر می‌بردند، می‌گویند که مشکلات و سختی های زندگی به حدی بر آنها غلبه کرده است که اصلاَ از فرا رسیدن عید خبر نشده اند.

ذبیح الله محمدی، پناهجوی افغان که با خانواده اش در یونان به سر می‌برد، می‌گوید که پناهجویان مسلمان با امکانات محدودی که دارند عید را در مرکز یونان تجلیل کردند. او گفت: «عید اینجا گرچه مثل افغانستان خود ما نمی‌شود، اما افغانان و دیگر مسلمانان عید را به خوبی تجلیل کردند.»

محمدی که از ولایت لوگر افغانستان است و مدت نه ماه می‌شود به یونان آمده است، می‌گوید که هشت ماه در جزیره ساموس به سر می برد و به علت حامله بودن همسرش، آنان را به مرکز یونان انتقال دادند.

این پناهجوی افغان حکایت های تلخی از وضعیت مهاجرین در جزیره ساموس دارد. محمدی می‌گوید که کمپ این جزیره در اصل گنجایش ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را دارد، اما اکنون ۴۰۰۰ پناهجو در آن زندگی می‌کنند و شمار شان روز به روز در حال افزایش است. او می‌گوید: «فصل گرما و زیر خیمه ها وضعیت اطفال بسیار خراب است. پناهجویان به غذای کافی و خدمات صحی کافی دسترسی ندارند.»

هرچند افغان‌ها و مسلمانان در شهرهای اروپایی می‌توانند عید را تجلیل کنند، اما در کمپ‌های جزایر یونان وضعیت فرق می‌کند.

ابراهیم کریمی، پناهجوی افغان که سال ها در ایران مهاجر بوده است، حالا با خانواده چهار نفری اش در کمپی در یونان با ۳۰۰۰ پناهجوی دیگر از کشورهای گوناگون در اتاق های کانتینری به سر می‌برد.

کریمی درباره عید گفت: «اصلاَ ما عید نداشتیم. عید به ما معلوم نبود. امروز از فیس بوک خبر شدیم.»

او نیز از وضعیت رقت‌بار کمپ سخن می‌زند و می‌افزاید که بیشتر مردم به افسردگی مبتلا شده اند: «مشکلات افسردگی است. درس نیست، امکانات نیست، حتی دستشویی نیست.»

او اضافه می‌کند که برایشان ۱۵۰ یورو ماهانه داده می‌شود و از این پول باید تمامی مصارف شان را تامین کنند. کریمی که از رفتن به کشور دیگری ناامید شده است، انتظار دارد تا یونان پناهندگی اش را بپذیرد.

به همین ترتیب، ده ها هزار مهاجر افغان در ترکیه به سر می برند، به این امید که شاید بتوانند سفر خود به سوی اروپا را ادامه بدهند.

عباس غزنوی، یکی از خبرنگاران افغان که از سه سال به اینسو در ترکیه مهاجر است و انتظار دارد تا از این مسیر به یکی از کشورهای اروپایی برود، گفت که هرچند افغان ها کم و بیش به استقبال عید رفتند، اما از عید تجلیل با شکوهی نکردند: «چون شرایط ترکیه برای مهاجرین اصلآ مساعد نیست. از همین رو مهاجرین نمی توانند عید را به خوبی تجلیل کنند. اما با آنهم به صورت کمرنگ عید را تجلیل کردند.»

غزنوی مشکلات پناهجویان در ترکیه را چنین بر می شمارد: «آنچه که خیلی عمده است، نخست بلاتکلیفی است. دوم این که کار قانونی اینجا کرده نمی توانند و سوم این که سرنوشت شان معلوم نیست و مهاجرین از این بابت رنج می برند و اکثرآ دچار تکلیف های روحی و روانی هستند.»

برگرفته از صفحه همکار مادویچه وله


 

در همین زمینه