خالدون الحسین، پناهجوی ۲۴ ساله سوریایی که حالا در برلین زندگی می‌کند.
خالدون الحسین، پناهجوی ۲۴ ساله سوریایی که حالا در برلین زندگی می‌کند.

یک سازمان غیردولتی در شهر برلین آلمان قایق‌های رابری مهاجران در سواحل جزایر یونان را جمع‌آوری کرده و از آن بکس‌های دستی با کیفیت می‌سازد. تولیدات این سازمان هم به صورت آنلاین و هم در برخی فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

خالدون الحسین پشت ماشین خیاطی اش در کارگاه«mimycri» نشسته و به بخیه زدن پارچه های خاکستری رابری متمرکز است. او دستکول یا بکس دستی ساخته شده از رابرهای قایق پناهجویان را با یک نوار زردرنگ تزئین می‌کند.

به این ترتیب، بقایای قایق های رابری که پناهجویان را از ترکیه به سواحل یونان رسانده و سپس آنجا انداخته شده اند، در برلین، پایتخت آلمان زندگی دوباره می یابند.

این قایق های رابری در این کارگاه به انواع مختلف بکس های دستی یا دستکول تبدیل می‌شوند و از طریق اینترنت به فروش می‌رسند.

الحسین، یک مرد ۳۴ ساله سوریایی با این قایق های رابری و ضدآب که حالا از آن به عنوان مواد خیاطی استفاده می‌کند، به خوبی آشنا است. چهار سال پیش او خودش بر یکی از این قایق های رابری سوار شد و خود را از سواحل ترکیه به جزیره خیوس یونان رساند.

این خیاط که پیش از مهاجرت به آلمان در دمشق خیاطی را آموخته بود، گفت: «ما بسیار زیاد بودیم و عبور از دریا بسیار بسیار خطرناک بود.»

موسسه « mimycri » این قایق های متروک را از سواحل جزایر خیوس و لیسبوس یونان که در سال ۲۰۱۵ شاهد موج سیل آسای مهاجرت بودند، جمع آوری کرده است. در اوج این بحران روزانه تا ۷۰۰۰ مهاجر وارد یونان می‌شدند.مهاجر سوریایی در کارگاه "Mimycri"

هرچند بعد از یک توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ شمار مهاجرانی که از طریق ترکیه به یونان می‌رسند کاهش قابل ملاحظه یافته است، اما هنوز هم به صورت متوسط روزانه تا ۱۰۰ نفر از این مسیر به جزایر یونان می‌رسند.

سازمان های غیرانتفاعی در محل این قایق ها را همراه با واسکت های نجات و لباس های دور انداخته شده در سواحل یونان بازیافت می‌کنند.

توولا کترومیلیدی، هماهنگ کننده سازمان غیردولتی «تیم واکنش ساحل شرقی خیوس» گفت: «ما ۹۰ درصد قایق های انداخته شده در ساحل را بازیافت می‌کنیم. باقی مانده توسط باشندگان محل مورد استفاده قرار می‌گیرند.» او گفت که برخی دهقانان از رابرهای این قایق ها به عنوان ترپال استفاده می‌کنند.

بعد از آن قایق های بازیافت شده قطعه قطعه شده به برلین ارسال می‌شوند. پس از آن این قطعه های رابری تمیز شده و در ورکشاپ خیاطی تبدیل به بکس دستی می‌گردند.

ویرا گویندر، یکی از دو بنیانگذار سازمان « mimycri » گفت: «مشتریان به این خاطر این بکس ها را خریداری می‌کنند که این ها بازتاب دهنده یک داستان اند، این بکس ها چیزی بیشتر از اشیاء اند.»

به ادامه سخنان او، الحسین می‌افزاید که مشتریان این کمپنی که سال گذشته به ارزش ۱۲۰ هزار یورو جنس خریداری کرده اند، به صورت غیرمستقیم درک می‌کنند که «در سوریه چه می گذرد... و چه تعداد مردم در آنجا جان داده اند و یا هنوز هم تلف می شوند.»

او تلاش دارد که مادر تنها و مریض خود را از سوریه به برلین بیاورد.در تولیدات این کارگاه، برعلاوه قایق‌ها از واسکت‌های نجات نیز استفاده می‌شود.

خانم گویندر وظیفه اش را در بخش محیط زیست ترک کرده است تا این موسسه را ایجاد کند. در مجموع این کمپنی ۱۱ قلم جنس تولید می‌کند و ۳۰ درصد مفاد خود را به سازمان های غیردولتی در یونان می‌دهد. بکس های تولید شده توسط این ورکشاپ برعلاوه آنلاین، در فروشگاه هایی در برلین و مونشن نیز به فروش می‌رسند.

گویندر ۳۲ ساله یکی از آلمانی هایی بود که با آمدن موجی از مهاجران در سال ۲۰۱۵ در ایستگاه های قطار به یاری آن ها شتافتند: «من می خواستم بخشی از آلمان جدید باشم، آلمانی که از مردمی که داشته ها، خانه و فامیل خود را از دست داده اند، استقبال می‌کند.»

او در زمستان سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ به جزیره خیوس یونان رفت تا مهاجرانی را که به این منطقه می‌رسیدند یاری رساند. او چند ماه همراه با شریک زندگی خود در آنجا بود و در برگشت، قطعه ای از قایق های رابری را با خود به برلین آورد.

او برای راه اندازی این ورکشاپ، در یک فراخوان آنلاین (crowdfunding) توانست ۴۳ هزار یورو برای این پروژه جمع آوری کند. حالا این کمپنی پنج کارمند دارد که یک سوریایی و یک پاکستانی نیز شامل آن هایند.

گویندر می‌گوید: «ما می خواهیم نوع نگاه به مهاجران را تغییر بدهیم. این ها کسانی اند که مثل همه ما می خواهند یک وظیفه و یک خانه داشته باشند.»

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه