عکس از  اس او اس مدیترانې
عکس از اس او اس مدیترانې

مسولان کشتی اوشین وایکنگ می‌گویند روز دوشنبه ۱۲ اگست ۱۰۵ مهاجر دیگر را از آب‌های ساحلی لیبیا نجات داده‌اند. اکنون شمار سرنشینان این کشتی نجات به ۳۵۶ تن می‌‎رسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قایق این مهاجران با نزدیک شدن کشتی اوشین وایکنگ هوایش را از دست داد و آغاز به غرق شدن کرد. خبرگزاری فرانسه می‌‎افزاید که شماری از مهاجران نیز به آب افتادند.

این مهاجران که از ۴۰ مایلی آب‌های لیبیا نجات داده شده‌اند، همه سودانی و مرد اند. در میان‌ آن‌‎ها ۲۹ فرد زیرسن، به شمول دو کودک دوازده و پنج ساله، هم دیده می‌شوند.

سخنگوی سازمان اس او اس مدیترانه در تماس با مهاجر نیوز می‌‎گوید، در میان افرادی که به آب افتادند هیچ زن و کودکی نبوده است. نامبرده می‌افزاید که کارکنان کشتی اوشین وایکنگ به مهاجران افتاده در آب واسکت نجات داده‌اند.

به گفته‌ی سازمان اس او اس مدیترانه و پزشکان بدون مرز، این چهارمین باری است که اوشین وایکنگ از زمان آغاز فعالیتش در دریا مهاجران را نجات می‌‎دهد. اوشین وایکنگ به طور همزمان ظرفیت پذیرش ۲۰۰ تا ۲۵۰ مهاجر را دارد، اما اکنون شمار سرنشینان آن به ۳۶۵ تن رسیده است.  

سازمان‌های نامبرده به این نظر اند که آب و هوای مناسب ممکن است باعث افزایش شمار مهاجرانی شود که از سواحل لیبیا راهی اروپا می‌شوند.

عملیات نجات این مهاجران در حالی صورت می‌‎گیرد که تنش میان ایتالیا و کشورهای عضو اتحادیه‌‎ی اروپا درباره‌ی پذیرش مهاجران نجات‌ داده شده از دریا بیشتر شده است. ایتالیا می‎‌گوید تا زمانی که کشورهای دیگر اروپایی حاضر به «برداشتن بخشی از این بار» نشوند بندرهایش را به روی مهاجران نمی‌گشاید.

از سوی دیگر، مقامات مالتایی روز دوشنبه پس از تماس مسولان کشتی اوشین وایکنگ از پذیرش مهاجران نجات یافته امتناع ورزیدند. آن‌ها می‌گویند فقط مهاجرانی را می‌پذیرند که در «ساحه‌ی نجات» مالتا قرار داشته باشند.

این در حالی است که از چند روز به این سو در حدود ۱۵۰ مهاجر دیگر که سوار کشتی اوپن آرمز هستند در حوالی جزیره‌ی لمپدوسای ایتالیا گیر مانده‌‎اند.

اوپن آرمز روز دوشنبه از اسپانیا خواست برای ۳۱ سرنشین زیرسن این کشتی پناهندگی بدهد.

 

در همین زمینه