عکس از اوپن آرمز
عکس از اوپن آرمز

ناخدای کشتی امدادی اوپن آرمز روز دوشنبه ۱۲ اگست طی یک نامه‌ی رسمی از سفارت اسپانیا در مالتا خواسته است به ۳۱ مهاجر خردسالی پناه بدهد که در آغاز ماه اگست از دریای مدیترانه نجات داده شدند.

مارک رایگ در نامه‌ی خود می‌نویسد: «از سفارت اسپانیا در مالتا می‌خواهم... درخواست پناهندگی مهاجران زیرسن را به حکومت اسپانیا گسیل دارد» تا به «صورت عاجل» به آن رسیدگی شود.

آقای رایگ که کشتی‌اش در آب‌های بین‌المللی مشرف به جزیره‌ی لمپدوسا موقعیت دارد، می‌‎افزاید: «تمامی این افراد زیرسن دارای شرایط پذیرفته شدن به عنوان مهاجر اند.»

وی همچنان می‌‎گوید که پیش از این از دادگاه پالرمو در ایتالیا درخواست کمک کرده اما «جوابی نگرفته است». با این حال، به گفته‌ی آقای رایگ ایتالیا و مالتا «به صورت واضح ورود کشتی را به آب‌های ساحلی خود رد کرده‌‎اند.»

حکومت مالتا روز شنبه ۱۰ اگست اعلام کرد حاضر است ۳۹ مهاجری را بپذیرد که شب پیش از آن از دریا نجات داده شده‌اند، اما حاضر به پذیرش ۱۲۱ مهاجری نیست که نه روز پیشتر از آب‌های ساحلی لیبیا نجات داده شده بودند.

سازمان اسپانیایی پرواکتیوا اوپن آرمز با انتقاد از این پیشنهاد گفت تصمیم مقامات مالتایی سرنشینان کشتی را آشفته کرده است.

در نامه‌ی آقای رایگ آمده است که کشتی‌اش از اول تا دهم اگست، در جریان سه عملیات در آب‌های بین‌المللی در شمال لیبیا، ۱۶۳ تن را نجات داده است.  

بر اساس تویت‌های این سازمان، بعضی از سرنشینان کشتی به دلیل وضعیت بد صحی‌‎شان با چرخبال‌‎ها به مالتا و لمپدوسا انتقال داده شده‌اند. اما هنوز ۱۵۱ تن دیگر در کشتی گیر مانده‌اند.

از سوی دیگر، مسولان کشتی اوپن آرمز می‌گویند ممکن است در روزهای آینده دریا طوفانی شود. به گفته‌ی آن‌ها، طوفانی شدن دریا بر وضعیت صحی سرنشینان کشتی اثر ناگوار دارد.

 

در همین زمینه