عکس از اوشین وایکنگ: SOS MEDITERRANEE
عکس از اوشین وایکنگ: SOS MEDITERRANEE

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ١۳ اگست از دولت‌‎های اروپایی خواست به سرنشینان کشتی‌های اوشین وایکینگ و اوپن آرمز اجازه پیاده شدن بدهند. از چند روز به این سو، دو کشتی نامبرده با بیش از ۵۰۰ مهاجر در انتظار گشایش یکی از بندرهای اروپایی به سر می‌برند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد امروز سه‌شنبه از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا خواست اجازه دهند سرنشینان دو کشتی نجات در یکی از بندرهای امن پیاده شوند.

این کمیساریا گفته است مهاجران نجات‌ داده شده از دریا در لیبیا سختی‌های زیادی را از سر گذرانده‌اند و اکنون زمان آن است که کشورهای اروپایی به کشتی آن‌ها اجازه بدهند در بندری امن لنگر بیندازند. 

سرنشینان کشتی‌های اوشین وایکنگ و اوپن آرمز مهاجران افریقایی‌ای هستند که تلاش داشتند با عبور از دریای مدیترانه به یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برسند. کشتی‌های نجات این مهاجران را از آب‌های ساحلی لیبیا نجات داده‌اند.

ونسان کوشتل، نماینده‌ی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مدیترانه‌ی مرکزی، در خبرنامه‌ای گفته است: «این مسابقه‌ با زمان است. طوفان‌ها در راه اند و شرایط بدتر می‌شود.»

تا اکنون ایتالیا و مالتا درخواست کشتی‌های نامبرده برای راه یافتن به آب‌های ساحلی این دو کشور و پیاده کردن مهاجران در خاک خویش را رد کرده‌اند.

این نکته نیز روشن نیست که سرنشینان دو کشتی نجات سرانجام در کدام بندر امن پیاده خواهند شد. با آن‌که جزیره‌ی لامپدوسا نزدیک ترین بندر برای آن‌هاست، این مهاجران اجازه ی ورود به آن را ندارند.

کشتی اوپن آرمز با بیش از ۱۵۰ سرنشین از سیزده روز به این سو در آب‌های نزدیک به ایتالیا سرگردان است. سرنشینان کشتی اوشین وایکنگ نیز ۲۵۱ مهاجر، به شمول ۷۴ فرد زیرسن و ۵ زن، اند.

از سوی دیگر، ماتئو سالوینی، وزیر داخله‌ی ایتالیا، روز سه شنبه ١۳ اگست بار دیگر بر تصمیم خود مبنی بر منع ورود کشتی‌های نجات به آب‌های ایتالیا تأکید کرد.

 با این‌که شمار مهاجرانی که می‌خواهند از راه دریا به اروپا بیایند کاهش یافته است، صلیب سرخ می‌گوید در طول سال جاری نزدیک به ۶۰۰ نفر در آب‌های بین لیبیا، ایتالیا و مالتا ناپدید شده‌ یا جان باخته‌اند.

 


 

در همین زمینه