ریچارد گر در کنار یکی از مهاجران در کشتی اوپن آرمز. عکس از پکچر الیانس
ریچارد گر در کنار یکی از مهاجران در کشتی اوپن آرمز. عکس از پکچر الیانس

مقامات اسپانیا روز سه‌شنبه درخواست ناخدای کشتی اوپن آرمز مبنی بر پذیرش ۳١ مهاجر زیر سن را رد کردند. خوزه لوئیس ابالوس، وزیر پیشرفت اسپانیا، می‌گوید این درخواست «ارزش حقوقی» ندارد.

مادرید نمی‌خواهد مهاجران زیر سن کشتی اوپن آرمز را بپذیرد. مقامات اسپانیا روز سه‌شنبه ١۳ اگست درخواست ناخدای کشتی اوپن آرمز مبنی بر پذیرش ۳١ مهاجر زیر سن را رد کردند.

وزیرخارجه اسپانیا خوزه لوئیس ابالوس که فرد شماره سه حزب سوسیالیست است می‌گوید، بر بنیاد توافق‌های بین‌المللی مهاجران نجات داده شده از دریا در گام نخست باید به بندری امن رسانده شوند.

آقای ابالوس روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی تیلیچینکو در مورد مهاجران کشتی اوپن آرمز گفت: «این کشتی نزدیک به مرز ایتالیا است، و به همین دلیل در حوزه‌ی صلاحیت آن کشور قرار دارد. اما اگر در حوزه‌ی صلاحیت اسپانیا قرار می‌داشت، ما آن را انجام می‌دادیم.»

 «اوپن آرمز توانایی و صلاحیت درخواست پناهندگی برای این پناهجویان را ندارد»

خوزه لوئیس ابالوس همچنان تأکید می‌کند كه مارك ریگ، ناخدای کشتی اوپن آرمز، توانایی و صلاحیت قانونی ثبت درخواست پناهندگی برای مهاجران را ندارد. طبق قوانین پناهندگی، درخواست باید به صورت حضوری یا توسط نمایندگان باصلاحیت قانونی ارائه شود. این در حالی است که ناخدای کشتی اوپن آرمز روز دوشنبه از سفارت اسپانیا در مالتا خواست به ۳۱  سرنشین زیر سن این کشتی پناه دهد.

در حال حاضر، اوپن آرمز با بیش از١۵۰ سرنشین در نزدیکی جزیره لامپدوسا قرار دارند. تا اکنون مالتا و ایتالیا از پذیرش مهاجران سوار بر این کشتی امتناع ورزیده‌اند.

اخیراً اوپن آرمز پیشنهاد مالتا مبنی بر پذیرش  ۳۹ سرنشین این کشتی را نپذیرفت و خواستار پذیرش تمامی سرنشینان کشتی از سوی این کشور شد. سی و نه مهاجر نامبرده به تاریخ ۱۰ اگست از آب‌های مالتا نجات داده شدند.

از سوی دیگر، روزنامه‌ی اسپانیایی ال پایس روز چهارشنبه از قول یک سخنگوی وزارت خارجه‌ی فرانسه گفت، بحث با اتحادیه‌ی اروپا برای حل این معضل ادامه دارد.

«اسپانیا به عنوان کشور اصلی اوپن آرمز باید سرنشینان آن را بپذیرد»

در همین حال، برخی از شخصیت‌های فعال حقوق بشر در حمایت از کشتی اوپن آرمز بسیج شده‌‎اند. ریچارد گر، بازیگر امریکایی، پیش از این از اوپن آرمز اعلام حمایت کرده است. از طرف دیگر، خاویر باردم، بازیگر اسپانیایی نیز از سازمان پراکتیوا اوپن آرمز پشتیبانی کرده است. وی روز دوشنبه از نخست وزیر اسپانیا خواست تا در پذیرایی مهاجران این کشتی پیشقدم شود. او در ویدئویی که در تویتر منتشر شده است گفت: «ما معتقدیم که اسپانیا به عنوان کشور اصلی اوپن آرمز که برای حفظ کرامت انسانی کار خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهد، میزبان مناسبی است.»  

 

در همین زمینه