نری ایسپ راکی، رپ‌خوان امریکایی
نری ایسپ راکی، رپ‌خوان امریکایی

یک رپ‌خوان مشهور امریکایی در سویدن از سوی محکمه به دلیل لت و کوب یک جوان افغان به حبس تعلیقی محکوم شده است. محاکمه این خواننده زمانی به سرخط رسانه‌ها تبدیل شد که دونالد ترامپ با دخالت دراین قضیه خواستار رهایی او گردید.

روز چهارشنبه محکمه ای در سویدن یک رپ‌خوان امریکایی با نام هنری ایسپ راکی را به جرم لت و کوب یک جوان افغان در نزاعی که در یکی از سرک های استکهلم رخ داده بود، مقصر دانست.

این محکمه در استکهلم این خواننده رپ را که نام واقعی اش «ریکیم میرس» است، به حبس تعلیقی محکوم کرد و دو تن از همراهانش نیز احکام مشابهی دریافت کردند.

این هنرمند ۳۰ ساله در محکمه ادعای بی گناهی کرده و گفته بود، پس از این که به تاریخ ۳۰ جون دو مرد طی مشاجره ای او را تعقیب می کردند، مجبور به دفاع از خود شده است.

در این درگیری به پشت سر یک جوان ۱۹ ساله افغان به نام مصطفی جعفری یک بوتل اصابت کرده بود. جعفری که در محکمه شهادت می داد، گفت که به خاطر ضرباتی که طی این نزاع به سرش وارد شده بود، این رویداد را به خوبی به خاطر نمی آورد.

او قبلا به پولیس گفته بود از این که هدفون (گوشی) اش در مراحل آغازین جنجال با یکی از محافظان شخصی شکسته بود، عصبانی شده بود. در پی آن یک دعوای شدید بین آن ها درگرفت و سارنوالان می گویند که میرس و محافظان شخصی اش ( به نام های دیوید ریسپرز جونیور و بلادیمیر کورنیل) جعفری را در حالی که بر روی زمین قرار داشته لت و کوب کرده و به او لگد زده اند.

سارنوالان گفتند که به جعفری با تکه های یک بوتل یا با کل آن حمله شده است. این جوان افغان ادعا کرد که خواننده رپ او را به روی زمین انداخته است. در یک کلیپ ویدیویی که سارنوالان در محکمه نشان دادند، دیده می شود که میرس این جوان افغان را به روی زمین پرتاب می کند و تصاویر بریدگی، کبودی و لباس های پرخون فرد قربانی مشهود است.

محکمه گفت که متهمان «قربانی را مورد لت و کوب قرار داده و به او لگد زده اند» و آن ها «در موقعیتی نبوده اند» که نیاز به دفاع از خود داشته باشند.

محکمه با نشر یک بیانیه گفت که «براساس یک ارزیابی کلی به این نتیجه رسیده است که این حمله در ذات خود آنقدر جدی نبوده که مستلزم مجازات حبس باشد و به این خاطر متهمان به حبس تعلیقی محکوم شده اند».

سارنوالان برای میرس خواهان مجازات شش ماه زندان شده بودند. براساس حکم محکمه به قربانی ۱۹ ساله جبران خسارت داده می شود.

این دوسیه پس از آن در سطح جهان مشهور شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از حکومت سویدن خواست، این خواننده رپ را آزاد کند. سویدن در واکنش به این خواسته گفت که ترامپ نباید در نظام قضایی این کشور دخالت کند و به این وسیله رئیس جمهور امریکا را مورد سرزنش قرار داد.

این خواننده رپ دوره یک ماهه زندان را «دشوار و تحقیرآمیز» خوانده است.

دویچه وله

 

در همین زمینه