سرنشینان کشتی اوپن آرمز. عکس از اوپن آرمز
سرنشینان کشتی اوپن آرمز. عکس از اوپن آرمز

روز یک‌شنبه ۱۸ اگست شماری از سرنشینان کشتی اوپن آرمز به قصد رسیدن به سواحل جزیره‌ی لامپدوسا خود را به آب افگندند. امدادگران کشتی پناهجویان را نام‌برده را دوباره به عرشه‌ برگرداندند. در همین حال، اسپانیا گفته حاضر است سرنشینان این کشتی را بپذیرد، اما پرواکتیوا اوپن آرمز با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

روز یک‌شنبه ۱۸ اگست وضعیت در کشتی اوپن آرمز ناگهان برهم خورد. شماری از سرنشینان این کشتی که از بیش‌ از دو هفته به این سو در دریا گیر مانده‌اند، کوشش کردند شناکنان به سواحل جزیره‌ی لامپدوسا بروند. امدادگران کشتی اوپن آرمز مهاجران نام‌برده را دوباره به کشتی برگرداندند.

اسکار کمپس، بنیان‌گذار سازمان پرواکتیوا اوپن آرمز، در تویتی نوشت: «از روزها به این سو هشدار می‌دادیم: نومیدی هم حدی دارد. مهاجران خود را به دریا انداختند و امدادگران می‌خواهند مانع آن‌ها شوند.» پیام اسکار کمپس ویدیویی را نیز به همراه دارد که در آن می‌توان چندین فرد مجهز با واسکت نجات را در حال شنا به سوی سواحل لامپدوسا دید.

اسپانیا حاضر است اوپن آرمز را بپذیرد

این در حالی است که روز یک‌شنبه پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، گفت کشورش حاضر است از سرنشینان کشتی اوپن آرمز در بندر الژیریاس در جنوب این کشور پذیرایی کند.

با این حال، کشتی اوپن آرمز با رد این پیشنها می‌گوید حاضر نیست سفرش را بیش از این طول بدهد. اسکار کمپس در تویتی خشمگینانه نوشت: «پس از ۲۶ روز مأموریت، ۱۷ روز انتظار در عرشه، تصمیم دادگاه و اعلام موافقت ۶ کشور برای پذیرش سرنشینان کشتی، حالا می‌‎خواهید ۹۵۰ مایل دیگر هم منزل بزنیم تا در دورترین بندر مدیترانه لنگر بیندازیم؟»

در همین حال، دولت اسپانیا روز یک‌شنبه با نشر خبرنامه‌‎ای گفت: «بندرهای این کشور نزدیک‌ترین و امن‌ترین بندرها برای پذیرش اوپن آرمز نیستند، اما اسپانیا تنها کشوری است که حاضر است در چارچوب راه‌حلی اروپایی این کشتی را بپذیرد.»

سه‌شنبه ۱۳ اگست مادرید درخواست پرواکتیوا اوپن آرمز برای پذیرش سرنشینان زیر سن کشتی را رد کرد و گفت ایتالیا نزدیک‌ترین کشور به این کشتی است و مهاجران نیز باید در آن کشور پیاده شوند.

وزیر توسعه‌ی اسپانیا خوزه لوئیس ابالوس نیز گفته بود که مارک رایگ، ناخدای کشتی، نه «ظرفیت حقوقی و نه صلاحیت» درخواست پناهندگی برای مهاجران زیر سن را ندارد. مطابق قوانین پناهندگی، درخواست پناهندگی باید از سوی فرد و یا سرپرست قانونی وی صورت بگیرد.

توافق روی تقسیم مهاجران

در همین حال، شنبه ۱۷ اگست ۲۷ سرنشین زیر سن اوپن آرمز اجازه یافتند در جزیره‌‎ی لامپدوسای ایتالیا پیاده شوند. ماتئو سالوینی، وزیر داخله‌‎ی ایتالیا، که با پیاده شدن مهاجران نجات‌داده شده توسط کشتی اوپن آرمز مخالف است، گفت ۱۰۷ سرنشین دیگر نمی‌توانند در خاک کشورش پیاده شوند.

این در حالی است که پیش از این فرانسه، آلمان، رومانیا، پرتگال، اسپانیا و لوکزامبورگ گفته بودند حاضر اند سرنشینان کشتی اوپن آرمز را بپذیرند. روز یک‌شنبه پاریس گفت ۴۰ مهاجر از میان ۱۰۷ مهاجر باقی‌مانده در کشتی را می‌پذیرد.

قابل یادآوری است که اوشین وایکنگ، کشتی سازمان‌های پزشکان بدون مرز و اس او اس مدیترانه، نیز از مدتی به این سو در جست‌وجوی بندری برای پیاده کردن ۳۵۶ سرنشین خود است. 

 

در همین زمینه