قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف
قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه انادولو، گارد ساحلی این کشور روز شنبه ۱۷ اگست ۳۳۰ مهاجری را که قصد داشتند با گذشتن از دریای اژه به جزیره‌ی لسبوس یونان بروند، بازداشت کرده است. این مهاجران افغان، سوری و فلسطینی هستند.

خبرگزاری دولتی انادولو می‌گوید، گارد ساحلی این کشور در طی هفت عملیات جداگانه کشتی‌های این مهاجران را در شهرستان آیواجیک ولایت چناق‌‎قلعه در شمال‌غرب ترکیه از حرکت به سوی لسبوس باز داشته‌ شده‌‎ است. این مهاجران افغان، سوری و فلسطینی هستند. 

ترکیه با بیش از سه و نیم میلیون مهاجر سوری یکی از کشورهای مهم ترانزیتی‌ای است که مهاجران می‌کوشند از طریق آن خود را به کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا برسانند.

مقامات ترک عملیات بازداشت مهاجران را در چارچوب توافق‌نامه‌ای با اتحادیه‌ی اروپا انجام می‌دهند. در نتیجه‌ی این عملیات‌ها شمار مهاجران، و به ویژه مهاجران سوری‌‎ای، که می‌کوشند خود را به یونان برسانند کاهش یافته است.

این توافق‌نامه در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ به امضاء رسید. بر بنیاد آن، دولت ترکیه در بدل دریافت کمک مالی، تسهیل صدور ویزا برای شهروندان ترک و تسریع روند مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه‌ی اروپا، از ورود مهاجران به کشورهای اروپایی جلوگیری می‌کند.


 

در همین زمینه