مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس
مهاجران در آلمان، عکس از پیکچر الاینس

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد شمار آوارگان در سراسر جهان به ۷۰ میلیون افزایش یافته است. سازمان ملل متحد گفته است که از سال ها به این سو چنین رقم زیاد آوارگان که از جنگ ودرگیری فرار کرده باشند، وجود نداشته است.

آژانس کمک به پناهندگان سازمان ملل متحد به مناسبت ۱۹ آگست روز جهانی کمک های بشری، اعلام کرد که از زمان جنگ جهانی دوم به این سو هرگز چنین رقم زیاد آوارگان وجود نداشته که از جنگ، درگیری و پیگرد فرار کرده باشند. عوامل فرار از جنگ و پیگیرد گرفته تا پیامدهای تغییرات اقلیمی بوده است. آژانس کمک به پناهندگان سازمان ملل متحد که مقر آن در شهر بن آلمان است همکار آلمانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) است.

سازمان جهانی «دهکده کودکان (اس او اس)» نیز ابراز نگرانی کرده است. این سازمان روز یکشنبه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲ هزار کودک کشته و یا زخمی شده اند، هزاران کودک یا ربوده شده اند و یا هم به عنوان کودکان سربازاستخدام شده اند؛ همچنان صدها هزارکودک شدیداً دچار آسیب روحی – روانی شده اند. این ارقام نیز به شدت بی نظیری بلند می باشند. این سازمان افزوده است که درافغانستان۳۰۶۲ کودک کشته شده و رقم تلفات کودکان کشته شده در سوریه به۱۸۵۴ و در یمن ۱۶۹۸تن می رسید.

تریزا نگیگی، روانشناس سازمان جهانی «دهکده کودکان اس او اس» گفت: «رقم واقعی احتمالا بسیار زیادتر باشد.» نگیگی افزود: «با تجربه ۲۰ ساله به عنوان روانشناس جنگ و مناطق بحرانی فکر می کند آنچه را که کودکان در سوریه از خشونت و قساوت تجربه می کنند بدترین چیزی بوده که تا کنون دیده ویا شنیده است.»

مهاجران افغان منتظر بازگشت به افغانستان، در نزدیکی مرز افغانستان با پاکستان

سازمان کمک به پناهندگان ملل متحد گزارش داده است که هزاران امدادگر در سراسر جهان برای کمک به افراد متاثر از جنگ فعالیت دارند و در این زمینه اغلبا زندگی خود را به خطر می اندازند. روز جهانی کمک های بشردوستانه به کسانی اختصاص داده شده که در سراسر جهان به انسانهای گیرمانده در حالت اضطرار کمک می کنند.

تنها در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بیش از ۱۶۰۰۰ هزار نفر در۱۳۴ کشور فعالیت دارند که ۹۰ درصد آنها در مناطق بحرانی بوده و مستقیما با پناهجویان در تماس اند.

پیتر روهن اشتروث باور، مدیر عامل بخش کمک به پناهندگان سازمان ملل متحد گفت: «از ونزوئلا تا بنگله دیش و از اوکرایین تا تانزانیا، همکاران ما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به طور ۲۴ ساعته برای کمک به بیش از ۷۰ میلیون مهاجر در سراسر جهان کار می کنند.»

دویچه وله

 

در همین زمینه