دیدگاه هورست زیهوفر مبنی بر لغو پناهندگی سوریایی هایی که به کشورشان به تفریح می روند، با انتقادهایی مواجه شده است.
دیدگاه هورست زیهوفر مبنی بر لغو پناهندگی سوریایی هایی که به کشورشان به تفریح می روند، با انتقادهایی مواجه شده است.

دیدگاه وزیر داخله فدرال آلمان در مورد اخراج پناهجویانی که به سوریه تفریح می‌روند، با انتقادهای گوناگون مواجه شده است. هورست زیهوفر از امکان لغو پناهندگی چنین افراد سخن گفته بود.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان، هفته گذشته گفته بود، آنان مصمم اند در مورد پناهجویان سوریایی که برای دیدارهای خصوصی یا گردشگری به طور مرتب به کشورشان سفر می‌کنند سخت‌گیری‌های بیشتری را اعمال کند.

وزیر داخله آلمان اظهار کرده بود: «کسی که به عنوان پناهنده سوریایی به طور مرتب تعطیلات خود را در سوریه به سر می‌برد نمی‌تواند به طور جدی مدعی شود که در کشورش تحت آزار و پیگرد قرار دارد. ما باید موقعیت پناهندگی را از چنین کسی پس بگیریم.»

حالا ماریا لوهایدی، عضو هیئت مدیره سیاست امور اجتماعی "دیاکونی" آلمان دیدگاه وزیر داخله فدرال آلمان را مورد انتقاد قرار داده است. خانم لوهایدی در مصاحبه با روزنامه آنلاین "راینیشه پوست" در شهر دوسلدورف گفت: «در کل باید این پدیده در نزدیک مرز نگه داشته شود [به این مفهوم] پناهجویان آگاه باشند که با محافظت را از دست خواهند داد.»

بر بنیاد معلومات بخش پناهندگی این دیاکونی، موارد اندکی در خصوص سفر سوریایی ها به کشورشان وجود دارند.

دیاکونی همچنان اعلام کرد: «آنان به این هدف سفر می‌کنند که از ضبط شدن خانه های شان توسط رژیم اسد جلوگیری کنند و یا نزدیکان شان را که در معرض تهدید حیاتی قرار دارند[...] را همکاری نمایند.

هورست زیهوفر همچنان اظهار کرده بود که اگر مسئولان اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی (BAMF) از موضوع سفر این پناهجویان به کشور مبدا آگاهی یابند، بلافاصله وضعیت پناهندگی آنان را لغو خواهند کرد. او تاکید کرد که علاوه بر این روند اوضاع در سوریه تحت بررسی دائمی مسئولان قرار دارد.

ایرینی میهالیک، سخنگوی امور داخلی جناح سیاسی سبزها در پارلمان آلمان به روزنامه یادشده گفته است: «سرانجام وزیر داخله فدرال باید توجه داشته باشد که وظیفه او نیست مواردی را ایجاد کند که گویا ما اینجا می توانیم اخراج کنیم.»

از دید او، از اقامت کوتاه مدت در سوریه نمی‌توان نتیجه گرفت که نیاز بیشتر به محافظت دانسته نمی‌شود و اقامت طولانی مدت بی خطر می‌باشد.

ایرینی میهالیک تاکید کرد: «وزیر داخله بجای اینکه در چنین مسایل گیر بدهد بهتر است که اساسات موثر روند ادغام را ایجاد کند.»

با این همه، روند اخراج پناهجویان سوریایی از چند سال می‌شود که متوقف شده و این روند همواره تمدید می‌گردد. اخراج پناهجویان سوریایی برای فعلاً تا اخیر سال جاری متوقف می‌باشد.

 

در همین زمینه