سرنشینان کشتی اوپن آرمز. عکس از رویترز
سرنشینان کشتی اوپن آرمز. عکس از رویترز

شب گذشته (۲۰ اگست) دادستان منطقه‌ی اگریژان در سیسیل حکم فرود آمدن سرنشینان کشتی اوپن آرمز را صادر کرد. این دادستان همچنان حکم کرد کشتی اوپن آرمز برای مدتی تحت توقیف قرار گیرد.

پس از نوزده روز انتظار، شب گذشته (۲۰ اگست) سرانجام ۸۳ سرنشین کشتی اوپن آرمز در جزیره‌ی لامپدوسای ایتالیا پیاده شدند. چند ساعت پیش‌تر از آن، لویگی پاتروناجیو، دادستان منطقه‌ی اگریژان، اعلام کرده بود وضعیت به گونه‌ای است که سرنشینان این کشتی باید به صورت فوری در لامپدوسا پیاده شوند.

دادستان همچنان حکم توقیف کشتی سازمان پرواکتیوا اوپن آرمز را صادر کرد.  

در همین حال اسکار کمپس، بنیان‌گذار سازمان پرواکتیوا، حوالی ساعت هشت و نیم شب گذشته از پیاده شدن سرنشینان کشتی‌اش خبر داده بود. نامبرده در پستی در صفحه‌ی تویتر خود نوشته بود: «کشتی به طور موقت توقیف خواهد شد، اما این بهایی است که اوپن آرمز برای امنیت سرنشینان خود می‌پردازد. از دید ما، رسیدگی به وضع صحی او امنیت مهاجران در اولویت قرار دارد.»

در ویدیویی نشرشده در صفحه‌ی این سازمان دیده می‌شود که سرنشینان کشتی با شنیدن حکم دادگاه به شادی می‌پردازند.

کشتی اوپن آرمز از چند روز به این سو در نزدیکی بندر لامپدوسا لنگر انداخته بود، اما ماتئو سالوینی وزیر داخله‌ی ایتالیا اجازه نمی‌داد سرنشینان این کشتی در خاک کشورش پیاده شوند. روز گذشته، کشتی اوپن آرمز اعلام کرد که وضعیت «از کنترول خارج» شده است و مهاجران تلاش می‌کنند با انداختن خود به دریا شناکنان به سواحل لامپدوسا بروند. 

 

در همین زمینه