عکس از آرشیف/ مهاجرین افغان در حال برگشت به کشورشان هستند.
عکس از آرشیف/ مهاجرین افغان در حال برگشت به کشورشان هستند.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت حدود ۳۰۰ هزار مهاجر افغان از آغاز سال روان میلادی تا کنون از ایران و پاکستان به کشورشان برگشته اند. به گفته این نهاد، بیشتر برگشت کنندگان از ایران آمده اند.

بر اساس گزارشی که سازمان بین المللی مهاجرت روز پنج شنبه به نشر رساند، تعداد ۲۸۳ هزار و۴۶۷ مهاجر از ایران و ۱۳ هزار و ۸۴۹ مهاجر از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

این آمار تنها شامل آن عده مهاجران افغان می شود که در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد «UNHCR» به طور رسمی به عنوان مهاجر ثبت نشده اند و یا اجازه اقامت ندارند.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» در سال ۲۰۱۸ در مجموع بیش از ۷۷۳ هزار مهاجر افغان که به عنوان مهاجر ثبت نشده بودند، از کشور ایران به وطن شان برگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت امسال عودت ۵۷۰ هزار مهاجر افغان را به دلیل «چالش های اقتصادی دوامدار» در ایران، پیش بینی کرده است. در سال گذشته نیز به دلیل خشکسالی شدید شمار زیادی از ولایات غربی افغانستان به ایران رفته بودند.

دلیل عمده بازگشت مهاجرین افغان از ایران فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خوانده می‌شود که سبب کاهش عواید کارگران افغان در این کشور نیز شده است.

ریال، واحد پول ایران در برابر دالر به شدت ارزش خود را از دست داده و صادرات به این کشور به دلیل وضع تحریم های ایالات متحده امریکا کاهش یافته است. افغان‌ها معمولا در ایران به کارهای غیر رسمی مصروف اند و بیشتر کارهای خدماتی انجام می‌دهند. میزان تقاضا در بخش کارهای غیر رسمی وخدماتی نیز کاهش داشته است.

افغانستان خود نیز به مشکل افزایش بیکاری، رشد ضعیف اقتصاد و شمار زیاد بیجا شدگان داخلی مواجه است. بنا بر معلومات اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد «OCHA» امسال بیش از ۲۲۰هزار نفر از ولایات شمالی و شرقی افغانستان به دلیل جنگ و درگیری مجبور شده اند که روستاها و شهرهای شان را ترک کنند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله 


 

در همین زمینه