اوشن وایکنگ کشتی سازمان‌های پزشکان بدون مرز و اس او اس مدیترانه است. عکس از پیکچر الاینس، دپا، س. فریدل
اوشن وایکنگ کشتی سازمان‌های پزشکان بدون مرز و اس او اس مدیترانه است. عکس از پیکچر الاینس، دپا، س. فریدل

کریستوف کاستانر، وزیر داخله‌ی فرانسه، روز جمعه ۲۳ اگست گفت در نتیجه‌ی توافق میان کشورهای اروپایی قرار است ۳۵۶ سرنشین کشتی اوشن وایکنگ در مالتا پیاده شوند. فرانسه می‌گوید حاضر است ۱۵۰ سرنشین این کشتی را بپذیرد.

پایان انتظار برای کشتی اوشن وایکنگ. کریستوف کاستانر، وزیر داخله‌ی فرانسه، روز جمعه ۲۳ اگست گفت کشورهای اروپایی توافق کرده‌اند تا ۳۵۶ سرنشین کشتی اوشن وایکنگ در مالتا پیاده شوند. این مهاجران از ۱۴ روز به این سو در انتظار گشوده شدن یکی از بندرهای اروپایی اند.

در نتیجه‌ی این توافق، «۳۵۶ مهاجری که هفته‌ی گذشته از مدیترانه نجات داده شدند، می‌توانند در لا والت پیاده شوند.» وزیر داخله‌ی فرانسه در تویتی می‌گوید که فرانسه حاضر است ۱۵۰ سرنشین این کشتی را بپذیرد. مهاجران باقی‌مانده میان آلمان، پرتگال، رومانیا، لوکزامبورگ و ایرلند تقسیم خواهند شد.

وزیر داخله‌ی فرانسه سه روز پس از پیاده شدن سرنشینان کشتی اوپن آرمز در جزیره‌ی لامپدوسای ایتالیا گفت: «فرانسه همدلی‌اش را حفظ می‌کند: در روزهای آینده از ۱۵۰ تن پذیرایی خواهیم کرد.»

در همین حال، سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید: «پس از چهارده روز رنج بیهوده، بالاخره تمامی سرنشینان کشتی اوشن وایکنگ در مالتا پیاده خواهند شد.» این سازمان می‌گوید اروپا باید مکانیسمی را برای پذیرش مهاجران در نظر بگیرد.

این توافق سه روز پس از یافتن راه حل برای سرنشینان کشتی اوپن آرمز صورت می‌گیرد. مهاجران نجات‌داده شده توسط اوپن آرمز پس از نوزده روز انتظار سرانجام در لامپدوسا پیاده شدند.

برای اطلاعات بیش‌تر: در کشتی اوشن وایکنگ، گذشتن هر ساعت شبیه یک «امتحان» است

 

در همین زمینه