پلیس یونان. عکس از صفحه‌ی پولیس یونان @hellenicpolice
پلیس یونان. عکس از صفحه‌ی پولیس یونان @hellenicpolice

پلیس یونان می‌گوید پس از مرگ شش مهاجر پاکستانی و مصری در پی سقوط یک کامیون در یک گودال در نزدیکی مرز ترکیه، دو تن را به اتهام قاچاق انسان بازداشت کرده است. در نتیجه‌ی سقوط این کامیون شش مهاجر جان باختند.

این حادثه شب دوشنبه ۲۶ اگست در مرز شمالی یونان با ترکیه هنگامی رخ داد که قاچاق‌بران می‌خواستند از یک ایست بازرسی فرار کنند.

پولیس می‌گوید ۱۶ مهاجر سوار «موتر جیپ‌مانندی» بودند و به سوی شهر الکساندروپولیس می‌راندند.

موتر حامل این پناهجویان پس از منحرف شدن از جاده به چاله‌‎ای سقوط کرد.

در نتیجه‌ی حادثه ۶ مهاجر پاکستانی و مصری جان باختند و ۱۰ تن دیگر زخم برداشتند. به گفته‌‎ی پلیس، یکی از زخمیان در وضع وخیمی قرار دارد و بستری شده است و سه مهاجر دیگر زخم‌‎های جدی برداشته‌اند. وضع صحی شش مهاجر دیگر خوب توصیف شده است. 

پلیس قربانیان حادثه را به شفاخانه‌ی الکساندروپولیس منتقل کرده است.  

در همین حال، منبع می‌افزاید که دو قاچاق‌بر بلغاری و الجزایری پس از وقوع حادثه از محل متواری شوند، اما بعدتر پلیس آن‌ها را بازداشت کرد.

این حادثه در نزدیکی روستای لوترا در ۶۰ کیلومتری مرز با ترکیه رخ داده است.

از آغاز ماه جون تا جولای سال جاری، شمار مهاجرانی که تلاش می‌کنند از راه زمینی و یا دریایی از ترکیه به یونان بروند افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

با این حال، حکومت راست‌گرای یونان پس از روی کار آمدنش در آغاز ماه جولای اعلام کرد، قرار است برای جلوگیری از سرازیر شدن مهاجران به کشورش کنترول مرزی را شدت بخشد.

برای اطلاعات بیش‌تر: یونان: پیروزی حزب راست‌گرا چه تغییراتی را در سیاست مهاجرت به دنبال خواهد آورد؟ 

در سال‌های اخیر صدها هزار مهاجر تلاش کرده‌‎اند با عبور از یونان به کشورهای اروپایی برسند. شمار این مهاجران پس از امضای توافقی میان اتحادیه‌ی اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.


 

در همین زمینه