نمایی از شهر استانبول در ترکیه
نمایی از شهر استانبول در ترکیه

مقام های ترکی در استانبول ظرف یک و نیم ماه گذشته بیش از ۲۱ هزار پناهجو را از این شهر بیرون کرده است. مقامات ترکیه گفتند ظرفیت استانبول پر شده و پناهجویانی که به طور غیرقانونی در این شهر هستند باید از آن خارج شوند.

روز سه‌شنبه پنجم (۲۷ اگست) والی استانبول با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۶ هزار و ۴۲۳ پناهجو که به صورت غیرقانونی در استانبول به‌ سر می‌بردند به مراکز استرداد پناهجویان انتقال داده شدند.

او گفته است که این پناهجویان به صورت کنترول نشده در این شهر زندگی می‌کردند و باید به کشورهایشان بازگردانده شوند.

به گفته مقامات استانبول بیش از ۴۵۰۰ سوریایی که تا به حال به عنوان پناهجو به صورت قانونی ثبت نام نکرده‌اند نیز به اردوگاه‌های پناهندگی خارج از شهر انتقال داده شدند.

سلیمان سویلو، وزیر داخله ترکیه، یک هفته پیش اعلام کرد که ظرفیت کلان شهر استانبول پر شده و ۵۰۰ هزار پناهجو که حدود ۳۰۰ هزار نفر از آنان سوریایی هستند و در شهرهای مختلف ترکیه ثبت نام کرده‌اند، بازگردانده می‌شوند. به گفته وزیر داخله ترکیه بخشی از این پناهجویان تا کنون در ترکیه به صورت قانونی ثبت نام نکرده‌اند.

والی استانبول در اواخر ماه جولای به شهروندان سوریایی بدون ثبت‌ نام قانونی ابلاغ کرد که باید تا بیستم اگست از آن شهر بروند و گرنه به زور به مناطقی که در آنها ثبت نام شده‌اند، اعزام خواهند شد. این مهلت بعدا تا ۳۰ اکتوبر تمدید شد.

طبق گزارش خبرگزاری آلمان والی استانبول اعلام کرده است که آن عده از پناهجویان سوریایی که در ترکیه به صورت قانونی ثبت‌ نام نکرده‌اند به ولایت های مختلف ترکیه اعزام خواهند شد. خانواده‌های سوریایی که فرزندانشان در مکاتب ابتدایی تحصیل می‌کنند، دانشجویان و کارفرمایان سوریایی از اعزام به ولایت های مختلف ترکیه مستثنی خواهند بود.

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید در میان کشورهای جهان ترکیه با پذیرش سه میلیون و ۷۰۰ هزار آواره و پناهجو در صدر قرار دارد. بیشتر این آوارگان شهروندان سوریه هستند که از جنگ ویران‌گر و خانمان‌سوز فرار کرده‌اند.

این پناهجویان به عنوان "مهمان" در ترکیه به سر می‌برند اما از زمانی که وضعیت اقتصادی ترکیه بدتر شده تنش‌ها در جامعه هم افزایش یافته است.

گروه‌های حقوق بشر جهانی از جمله دیده‌بان حقوق بشر اخیرا ترکیه را متهم کردند که از سوریایی ها در مناطق جنگی از جمله ادلب استفاده می‌کند. اما سلیمان سویلو، وزیر داخله ترکیه، به شدت این ادعا را رد کرده است.

دویچه وله

 

در همین زمینه