مهاجران بعد از نجات  آنها در ساحل لیبی، سه شنبه ٢۷ اگست. عکس از: رویترز
مهاجران بعد از نجات آنها در ساحل لیبی، سه شنبه ٢۷ اگست. عکس از: رویترز

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید، روز سه‌شنبه ۲۷ اگست حدود به ۴۰ سرنشین یک کشتی مهاجران در آب‌های ساحلی لیبیا ناپدید شدند. این کمیساریا می‌افزاید که از جمع ۱۰۰ سرنشین کشتی نزدیک به ۶۰ تن آن‌ها نجات یافته‌اند.

به نقل از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، نزدیک از ۴۰ سرنشین یک کشتی مهاجران روز سه‌شنبه در آب‌های ساحلی لیبیا ناپدید شدند. این سازمان می‌گوید از جمع نزدیک به صد مهاجری که سوار این کشتی بوده‌اند، حدود ۴۰ تن نجات یافته‌اند.

آلارم فون یا پلاتفورم تلفنی مهاجران در مدیترانه در تویتی می‌گوید که از این کشتی تماس دریافت کرده است. به گفته‌ی این سازمان مهاجران در پشت خط فریاد می‌زدند و می‌گفتند شماری مرده‌اند.

در همین حال ایوب قاسم سخنگوی گارد ساحلی لیبیا می‌گوید، دست‌کم ۶۵ مهاجر از دریا نجات داده‌ شده‌اند و جست‌وجوی افراد باقی‌مانده نیز جریان دارد. مهاجران نجات‌یافته اغلب اهل سودان هستند.

نامبرده تعداد ناپدیدشدگان را کمتر از آن‌چه تخمین زده شده است می‌داند و می گوید احتمال می‌رود در حدود ۱۵ تا ۲۰ تن در آب غرق شده باشند.  

به قول وی، پنج تن از از سرنشینان کشتی به شمول یک زن و یک کودک جان باخته‌اند. جسدهای آن‌ها در نزدیکی شهر غربی خمس در ۱۲۰ کیلومتری شرق طرابلس به دست آمد. این قربانیان از کشور های مراکش، سودان و سومالی هستند.

از سوی دیگر، چارلی یکسلی، سخنگوی کمیساریای پناهندگان می‌گوید: «اگر آمار غم‌انگیز امروز تأیید شود، تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۹ در دریای مدیترانه غرق شدهاند، نزدیک به ۹۰۰ تن می‌رسد.»

در همین حال، وینسان کوشتل، فرستاده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در مدیترانه‌ی مرکزی‌، می‌گوید: «ما نباید این تراژدی‌ها را نادیده بگیریم.» نامبرده می‌افزاید اکنون زمان عمل است تا شماری دیگر از مهاجران با خطر مرگ مواجه نشوند.

به گزارش آژانس مهاجرت سازمان ملل، تا اکنون ۸۵۹ تن در مدیترانه جان باخته‌اند. به گفته این سازمان، در سال روان ۴۵۵۰۵ تن توانسته‌اند از راه دریا به اروپا برسند.

در سال‌های اخیر، اروپا با نیروهای ساحلی لیبیا در امر جلوگیری از عبور مهاجران به سوی کشورهای عضو این اتحادیه همکاری مالی و تجهیزاتی کرده است. اما گروه‌های حقوق بشر می‌گویند این تلاش‌ها باعث شده مهاجران به بازداشتگاه‌های هول‌آور لیبیا فرستاده شوند.


 

در همین زمینه