مهاجران در کورس آموزش زبان آلمانی
مهاجران در کورس آموزش زبان آلمانی

مهاجرانی که می‌خواهند در آلمان زندگی کنند برای محاوره روزانه، به زبان آلمان در سطح بی‌۱ نیاز دارند. اما اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان به تازگی اعلام کرده که شمار زیادی از مهاجران در آزمون بی‌۱ موفق نمی‌شوند.

براساس گزارش خبرگزاری آلمان (دی پی ای) تنها یک چهارم مهاجران سومالیایی و اریتریایی قادر به موفق شدن در امتحان بی‌۱ هستند. بی‌۱ سطح متوسط زبان می‌باشد که برای محاوره روزانه نیاز است.

اطلاعات منابع دولتی آلمان نشان می‌دهند که ۲۹ درصد پناهجویان عراقی که مصروف فراگیری کورس زبان آلمانی اند، توانسته اند در امتحان بی‌۱ کامیاب شوند.  

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان گفته که از هر سه مهاجر افغان و سوریایی یکی آنان می‌تواند این آزمون را موفقانه سپری کند.


اما در مجموع میزان مهاجرانی که موفق به در یافت مدرک بی‌۱ نمی‌شوند نسبت به گذشته بیشتر شده است. گفته می‌شود شمار زیاد کسانی که در این آزمون نتیجه خوب به دست نمی‌آورند، مهاجرانی اند که به زبان مادری‌شان سواد خواندن و نوشتن را ندارند.

در سال ۲۰۱۴ نزدیک به نیمی از شرکت کنندگان کورس‌های زبان آلمانی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بودند و بیشترشان سواد خواندن و نوشتن را داشتند. آنان همچنین در زمینه آموزش زبان خارجی مهارت داشتند.

اما پس از آغاز بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و سرازیر شدن موج بزرگی از مهاجران به آلمان ترکیب جمعیتی مهاجران در این کشور تغییر کرد. حالا دو سوم افرادی که کورس‌های زبانی آلمانی را فرا گرفته اند از کشورهای سوریه، ایران، عراق، سومالیا و اریتریا هستند.

از میان خارجی‌هایی که در آزمون بی‌۱ موفق شده اند، بهترین جایگاه را با ۷۸،۷ درصد شهروندان اوکراینی به دست آورده اند.   


 

در همین زمینه