عملیات نجات ١٣ مهاجر تونسی توسط کشتی آلان کردی، روز ٣١ اگست ٢٠١٩. عکس از تویتر سی ای
عملیات نجات ١٣ مهاجر تونسی توسط کشتی آلان کردی، روز ٣١ اگست ٢٠١٩. عکس از تویتر سی ای

کشتی آلان کردی که روز شنبه ٣١ اگست ١٣ مهاجر را در مدیترانه نجات داد، در تلاش است تا این مهاجران را در بندر لامپدوسا پیاده کند. همزمان کشتی آلمانی الینور، متعلق به سازمان غیردولتی " لایف لاین" ممانعت ورود به آب‌های ایتالیا را زیر پا کرد و در آب‌های جنوب این کشور از سوی مقام‌های ایتالیایی توقیف شد. تنها کشتی مار جونیو اجازه یافت مهاجرانش را در ایتالیا پیاده کند.

با گذشت هفته‌ها، کشتی‌های نجات مرتباً برای باز شدن بنادری از سوی ایتالیا، در انتظار هستند. در این میان کشتی مار جونیو به روز دوشنبه ٢ سپتامبر، اجازه یافت ٣٠ سرنشین مهاجر خود را در بندری در ایتالیا پیاده کند. این کشتی به روز چهارشنبه ٢٨ اگست مهاجران را در آب های مدیترانه نجات داد.

همزمان، کشتی الان کردی که روز شنبه ٣١ اگست ١٣ مهاجر را نجات داد در انتظار مجوز ایتالیا، میان مالتا و لامپدوسا در سرگردانی به سر می برد.

کاپیتان آلان کردی می‌گوید که در میان مهاجران نجات داده شده، هشت تن آنها زیر سن هستند. این مهاجران که ظاهرا همه تونسی هستند، در قایق کوچکی درحرکت کرده بودند و می خواستند به جزیره‌ی لامپدوسا برسند که توسط آلان کردی نجات داده شدند.

در ماه‌های اخیر، ایتالیا ورود کشتی های نجات مهاجران بهبنادر این کشور را ممنوع کرده است. دریک فرمان وزیر داخله ایتالیا، برای مسئولان کشتی هایی که بدون مجوز وارد آب های ایتالیا می شوند و نهاد مربوط آنها، حداکثر یک میلیون یورو جریمه تعیین کرده است و کاپیتان‌های کشتی‌ها را نیز بازداشت تهدید می‌کند

اما علیرغم این فرمان، کاپیتان های کشتی های نجات مرتباً تصمیم می گیرند تا ممنوعیت به آب های ایتالیا را به چالش بکشند. کاپیتان کشتی الینور که به سازمان لایف لاین تعلق دارد، روز دوشنبه، ورود به آب‌های ایتالیا را به خاطر تغییرات ناگوار اقلیمی، اضطراری و ضروری خواند. او در تویتر نوشت: « وضعیت در عرشه‌ی کشتی مرگبار بود.» ما به دلیل هوای نامناسب و طوفانی شدن دریا در طول شب، تصمیم گرفتیم که تا سرنشینان در بندر امن پیاده شوند."

هنگام ورود به آب های ایتالیا، بیش از صد مهاجر در عرشه کشتی الینورحضور داشتند و مقام‌های ایتالیایی به دلیل نقض ممنوعیت ورود به آبهای ایتالیا، کشتی را توقیف کردند.


 

در همین زمینه