عکس تزئینی: شرایط دشوار زندگی برخی از مهاجران در خیمه‌های شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز
عکس تزئینی: شرایط دشوار زندگی برخی از مهاجران در خیمه‌های شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز

بعد از حمله یک مهاجر افغان به رهگذران در شهر ویل اوربان، در جنوب شرق فرانسه، دادگاه شهر لیون این مهاجر را به « قتل و تلاش برای قتل » متهم کرد. در جریان حمله که بعد از ظهر روز شنبه ٣١ اگست صورت گرفت، مهاجر مسلح با یک کارد، یک جوان ساله ١٩ را کشت وهشت تن دیگر را زخمی کرد. یک کارشناس روان-درمانی که در اولین ساعات پس از دستگیری این مهاجر او را تحت معاینه قرار داد «آسیب دیدگی یا اختلال روانی» و علایم آشکار مصرف مواد مخدر را در این فرد مشاهده کرده است.

در جریان تحقیقات ابتدایی در مورد این مهاجر افغان که ظاهرا حدود سی سال عمر دارد، دادستان لیون اعلام کرد که وی در جریان چند سال اخیر در فرانسه و چندین کشور دیگر اروپایی، زندگی سرگردانی داشته و با هویت و سن وسال‌های متفاوتی ثبت شده است.

بر اساس گفته ‌های دادستان لیون، یک کارشناس روان-درمانی که در اولین ساعات پس از دستگیری این مهاجر او را تحت معاینه قرار داد «آسیب دیدگی یا اختلال روانی» و علایم مصرف مواد مخدر را در این فرد مشاهده کرده است.

مهاجر یاد شده برای اولین بار در سال ٢٠٠٩ وارد فرانسه شده و سپس در سال‌ ٢٠١۴ در ایتالیا، در سال ٢٠١٥ در آلمان، در سال ٢٠١٦ در ناروی و بالاخره در ماه جون همین سال بار دیگر در فرانسه به نام مهاجر ثبت شده است.

مسئولان اداره مهاجرت فرانسه، اوفپرا، گفته‌اند که متهم در سال ٢٠١٨ حفاظت جانبی از سوی این اداره را به دست آورده است. در فرانسه حفاظت جانبی به کسانی داده می‌شود که پناهنده شناخته نمی‌شوند اما با تکیه بر دلایل جدی، در صورت بازگشت به کشور مبداء، با خطر جدی روبرو هستند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ٢ سپتمبر گزارش داد که فرد مهاجم بعد از ماه اپریل امسال، در یک مرکز سکونت برای مهاجران در شهر  "وو آن وولن" در حومه لیون پذیرفته شده بود و وضعیت او به صورت فردی پیگیری می شده است.

ژان فرانسوا پلوکن، مدیر عمومی "فروم ریفوجیه" که مرکز سکونت مهاجران به آن تعلق دارد، به خبرگزاری فرانسه گفت  در جریان پیگیری‌های فردی نشانه‌هایی از « شکنندگی روانی» در این فرد تشخیص داده شد و مسئولان او را به مرکز سلامت عقلی فروم ریفوجیه و یک مرکز روان درمانی در لیون معرفی کردند اما وی برای معاینات حاضر نشد.

مسئولان تحقیق درباره چگونگی حمله مهاجر افغان به رهگذران تلاش دارند انگیزه‌ها یا دلایل اقدام مهاجر افغان، در توضیح  این حادثه را برجسته کنند.

مهاجران و آسیب‌های روانی قبل و بعد از مهاجرت

کارشناسان امور مهاجرت مرتباً در باره شرایط دشوار زندگی مهاجران در کشورهای اصلی و آسیب‌های ناشی از خشونت‌هایی که معمولا این مهاجران با آن روبرو بوده‌اند هشدار می‌دهند. مشکلات و شرایط ناگواری که این مهاجران در مسیر مهاجرت و در کشورهای میزبان در جریان جابجا شدن و بعد از آن با آن روبرو هستند باعث تشدید و افزایش آسیب دیدگی روحی و روانی تعدادی از مهاجران می شود.

ماری-کارولین سگلیو((Marie-Caroline Saglio، روانشناس بالینی در شفاخانه ابن سینا بوبینی، در حومه پاریس در گفتگویی درباره مشکلات روانی مهاجران با مهاجر نیوز معتقد است که مهاجرانی که به بیماری‌های روانی دچارند « کسانی هستند که حوادث تلخی را در گذشته ــ شکنجه، تجاوز، جنگ و غیره ــ تجربه کرده‌اند. تجربه این حوادث از یک سو دلیل اصلی فرار نمودن آن‌ها از کشور خود شان است و از سوی دیگر توضیح می‌دهد که چرا حال روحی و روانی این افراد خوب نیست و به کمک نیاز دارند. به طور مثال، مهاجری که از افغانستان می‌آید، هم در کشور خودش و هم در مسیر مهاجرت حوادثی را تجربه می‌کند که ممکن است باعث بروز اختلال استرسی پس از یک حادثه در وی شوند.»

بر بنیاد یک گزارش سازمان جهانی بهداشت مهاجران و پناهجویان به دلیل شرایط دشوار زندگی در مهاجرت و « تغییر سبک زندگی خود ـ فعالیت بدنی کمتر، رژیم غذایی ضعیف، افزایش استرس و غیره ــ بیشتر از دیگران دچار مریضی‌های مزمن ــ مریضی‌های که زیاد طول می‌کشند ــ می‌شوند.  فقر و زندگی در اردوگاه‌های پناهندگان نیز بیشتر پناهجویان را در خطر بیمار شدن قرار می‌دهد.»

در این گزارش که در ماه جنوری ٢٠١٨ منتشر شده گفته شده که در میان بیماری‌های گوناگون، بیشتر مهاجران « اختلال روانی-استرسی» مربوط به سرگذشت ناگوار شان رنج می برند. بر اساس این گزارش « طول کشیدن زمان درخواست پناهندگی، نبود امید برای آینده بهتر، تنهایی و انزوا، عدم فعالیت و غیره از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به اختلال استرسی پس از آسیب روانی را نزد پناهجویان افزایش می‌دهند.»

کارشناسان معتقدند که آسیب‌های روانی قبل و بعد از مهاجرت در نزد شماری از مهاجران می‌تواند در قضایای خودکشی، تنش‌های گروهی یا اجتماعی یا ناکامی در ادغام برخی از مهاجران نقش عمده‌ای را بازی کند.    

بیشتر بخوانید:

مهاجرت و آسیب‌های ناشی از اختلال استرسی

فرانسه: « در مراکز نگهداری برخی از مهاجران رگ خود را قطع می‌کنند یا تیغ ریش تراشی را می‌بلعند»
 

در همین زمینه