فرانسه کمتر از ٢٠ مهاجر افغان را در سال ٢٠١٨ به افغانستان اخراج کرده است. عکس از پیکچر الیانس
فرانسه کمتر از ٢٠ مهاجر افغان را در سال ٢٠١٨ به افغانستان اخراج کرده است. عکس از پیکچر الیانس

مهاجر نیوز دریافته است که فرانسه در نظر دارد در ماه سپتمبر، ٢ مهاجر افغان را اخراج کند و به افغانستان برگرداند. در صورت عملی شدن این تصمیم، این اولین مورد اخراج پناهجویان افغان‌ از فرانسه در سال ٢٠١٩ خواهد بود. گفته شده که فرانسه اخراج افغان‌ها را در سال جاری افزایش خواهد داد.

منابعی در حکومت افغانستان به مهاجر نیوز گفته‌اند که دو مهاجر افغان در مراکز نگهداری مهاجران در حومه پاریس و شهر "رِن" در شمال غرب فرانسه در معرض اخراج قرار دارند.

سازمان سیماد، که در فرانسه از مهاجران حمایت می‌کند، به مهاجر نیوز گفت که قرار است این مهاجران، در روزهای ٧ و ١٨ سپتمبر به افغانستان فرستاده شوند.

در صورت عملی شدن تصمیم مقام‌های فرانسوی، این اولین مورد رسمی اخراج اجباری مهاجران افغان از فرانسه در سال ٢٠١٩ خواهد بود. تاکنون، تنها یک گزارش مجلس سنای فرانسه « کمتر از ٢٠ مورد اخراج به افغانستان» را در سال ٢٠١٨ علنی کرده بود.

فرانسه در صدد است اخراج پناهجویان افغان را افزایش دهد

تصمیم اخراج دو مهاجر افغان می‌تواند در سیاست‌های فرانسه نسبت به اخراج اجباری افغان‌ها به کشورشان تعیین کننده باشد. آن هم در حالیکه پارلمان فرانسه روز ١٨ سپتمبر لایحه امضای توافق میان اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان را بررسی خواهد کرد.

به گفته لولا شولمن، مسئول امور پناهندگان و پناهجویان در سازمان عفو بین المللی، ماده ٢٨ توافق یاد شده، طرح همکاری در امور مهاجرت را در بر می‌گیرد که هدف آن «جلوگیری از مهاجرت‌های غیرمترقبه» عنوان شده است. عفو بین المللی نگران است که مبادا این طرح به تشدید اخراج اجباری افغان‌ها منجر گردد. این نگرانی از آن‌جا قابل درک است که گزارشگر مجلس سنای فرانسه در جلسه معرفی لایحه امضای توافق توضیح داده بود که فرانسه در صدد است در سال ٢٠١٩ اخراج اجباری افغان‌‌ها را تشدید کند.

وخامت جدی اوضاع امنیتی در افغانستان

تصمیم تشدید اخراج پناهجویان افغان از فرانسه در حالی اعلام شده است که سازمان‌های عفو بین المللی و سیماد در ماه جون گذشته، نسبت به وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان جداَ هشدار داده بودند.

هر دو سازمان در بیانیه‌ای مشترک نوشته‌اند که این وضعیت امنیتی به گونه‌ای برای غیرنظامیان « فاجعه بار» است که « تعریف افغانستان به عنوان یک کشور امن» ناممکن است. بیانیه تاکید کرده است که « در چنین شرایطی، بازگرداندن اجباری افغان‌ها به کشور شان غیرقانونی است و تخطی از  این اصل به شمار می‌رود که برگرداندن افرادی که با نقض جدی حقوق شان] در کشور مبداء [  روبرو خواهند شد، ممنوع است.»

گذشته از  بیانیه این سازمان‌ها، سایت وزارت امور خارجه فرانسه می‌نویسد که « افغانستان بیشتر از هر کشور دیگر در جهان، در معرض خطر تروریسم قرار دارد. ماهانه حدود ٢٠٠٠ حادثه امنیتی در این کشور اتفاق می‌افتد.»

بر بنیاد آخرین ارقام منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، در سال ٢٠١٨، نزدیک به ١٦٩٢ غیرنظامی در حملات  تروریستی در افغانستان کشته شدند.

در چنین شرایطی سازمان‌های عفو بین المللی و سیماد خواهان تجدیدنظر در اخراج اجباری افغان‌ها از فرانسه و بررسی وضعیت دو افغان در معرض اخراج شده‌اند.


 

در همین زمینه

Webpack App