عکس از آرشیف دویچه وله
عکس از آرشیف دویچه وله

نزدیک به ۳۰۰ پناهجوی زیرسن بدون همراه در اردوگاه پرجمعیت موریا در جزیره لیسبوس یونان، دست به تظاهرات زدند. پولیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌آور کار گرفت.

این پناهجویان زیرسن که به تنهایی در اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان به سر میبرند، روز چهارشنبه دست به تظاهرات زده و خواستار انتقال‌شان به مناطق غیرجزیره‌ای یا شهرها شدند.

به گزارش خبرگزاری یونانی "آنا" زمانی که این کودکان و نوجوانان پناهجو زباله‌دانی‌ها را به آتش کشیدند، پولیس در برابر آنان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. 

وضعیت کمپ موریا از سال‌ها به این‌طرف با انتقادهای زیادی مواجه بوده است.

به گفته باشندگان این اردوگاه، ۳۰۰۰ مهاجر تازه وارد در ماه اگست به جمع آنان پیوستند و با اینکار به وخامت وضعیت محیط زیستی این محل افزوده شده است. 

براساس آمار سازمان ملل متحد از ماه اگست، در این اردوگاه حدود ۱۱۰۰۰ مهاجر اسکان داده شده اند، در حالیکه این محل تنها برای یک چهارم این تعداد ظرفیت دارد.

آز آنجاییکه روند بررسی درخواست پناهندگی مهاجران ساکن این کمپ طولانی است، باید آنان ماه‌ها در آنجا باقی بمانند.

نمایی از یکی از اردوگاه‌های پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان.

اما حالا دولت محافظه‌کار در آتن تصمیم گرفته که برای کوتاه ساختن زمان بررسی تقاضاهای پناهندگی، حق درخواست تجدید نظر، یا استیناف‌خواهی از سوی پناهجویان، را لغو کند. 

در این میان اتحادیه اروپا در زمینه انتقال پناهجویانی که در موریا به سر میبرند، کمک کرده است. روز سه شنبه هزار پناهجو از جزیره لیسبوس نخست به شهر بندری تیسالونیکی و از آنجا به کمپ "نیاکاوالا" منطقه کلکیس در شمال یونان منتقل شدند. 

اما شرایط محل تازه نیز برای پناهجویان مناسب نیست. آنان در کنار سایر مشکلات از کمبود، آب، برق و خیمه شکایت می‌کنند.

ساسان یک پناهجوی ۲۰ ساله افغان می‌گوید: « ما موریا را به امید جایی بهتر ترک کردیم، [اما وضعیت اینجا] بدتر است.» 

وزارت حفاظت مدنی یونان بیان کرده که در کمپ نیاکاوالا در حال حاضر ۲۰۰ خیمه برای یک هزار نفر وجود دارند. گفته شده که سایر پناهجویان از موریا به مناطق دیگری فرستاده خواهند شد. 

اتحادیه اروپا از یونان خواسته که روند اخراج پناهجویان به ترکیه را سرعت بخشد. این اتحادیه از اداره‌های دولتی یونان خواستار هماهنگی بیشتر در زمینه تسریع روند تقاضاهای پناهندگی شده است.

 

در همین زمینه