ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند
ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند

رئیس جمهوری ترکیه خواستار کمک بیشتر اتحادیه اروپا به پناهجویان سوریایی مستقر در کشورش شد، در غیر این صورت او می‌تواند مرزهای کشورش به سوی اروپا را به روی این پناهجویان باز بگذارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه (۵ سپتمبر) در جریان سخنرانی خود در جمع گروهی از مسئولان ولایتی حزب عدالت و توسعه در انقره، تهدید کرد که اگر پشتیبانی لازم از سوی اتحادیه اروپا دریافت نکند، درها را به روی پناهجویان سوریایی باز خواهد کرد. اردوغان هشدار داد که ترکیه "ممکن است مجبور شود که درها را باز کند".

رئیس جمهوری ترکیه گفت: «درباره هزینه پناهندگانی که ترکیه میزبان آنهاست، ما پشتیبانی و کمک لازم را از جامعه جهانی و پیش از همه، از اتحادیه اروپا، دریافت نکرده‌ایم. برای اینکه چنین کمکی دریافت کنیم شاید ناگزیر شویم که درها را [جهت عبور پناهجویان به اروپا] باز کنیم.»

به عنوان بخشی از توافقی که در باره پناهجویان میان ترکیه و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی به امضا رسید، کشورهای عضو این اتحادیه باید برای تامین هزینه‌های میلیون‌ها پناهنده ساکن ترکیه به این کشور کمک کنند. طبق این توافق قراراست که هر پناهنده غیرقانونی که از طریق ترکیه به یونان می‌رسد، به این کشور بازگشت داده شود و به ازای هر پناهجوی بازگشت داده شده، یک پناهجوی سوریایی نیازمند حمایت از ترکیه به اروپا برود.

قرار بود با این توافق ترکیه نیز مشوق‌هایی چون احیای مذاکرات بر سر عضویت آتی این کشور در اتحادیه اروپا و شش میلیارد یورو کمک مالی دریافت کند. اما آنطوری که مقام‌های ترکیه ادعا می‌کنند این وعده‌ها عملی نشده است.

اردوغان روز پنجشنبه در انقره گفت، اتحادیه اروپا به قول‌های خود عمل نکرده است. به گفته او ترکیه تاکنون ۴۰ میلیارد دالر برای پناهجویان سوریایی هزینه کرده در حالی که تاکنون تنها ۳ میلیارد یورو از اتحادیه اروپا کمک دریافت کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا کمک‌های بیشتری در اختیار ترکیه قرار ندهد ترکیه دیگر نمی‌تواند بار پذیرایی از پناهجویان سوریایی را بر روی شانه‌های خود تحمل کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

باور اتحادیه اروپا به ادامه همکاری با ترکیه

ناتاشا برتاود، سخنگوی کمیسیون اروپا در این باره می‌گوید اتحادیه اروپا یقین دارد که همکاری با ترکیه در زمینه پناهجویان می‌تواند ادامه پیدا کند. او گفته است، اتحادیه اروپا "کمک‌های قابل توجهی" به پناهجویان در ترکیه ارائه می‌دهد. به گفته برتاود، اتحادیه اروپا تاكنون ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از ۶ میلیارد یورو کمک توافق‌شده را تأمین كرده است و مابقی نیز به زودی تامین خواهد شد.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ ترکیه از بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوریایی میزبانی می‌کند. اما فرهنگ خوش‌آمدگویی به پناهجویان سوریایی، این اواخر، بیش از هر چیز به دلیل اوضاع نامساعد اقتصادی این کشور تغییر کرده است.

اردوغان در سخنرانی خود در انقره هم‌چنین درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه سخن گفت. او گفت که می‌خواهد "دست‌کم یک میلیون پناهجو را در این منطقه امن اسکان دهد". رئیس جمهوری ترکیه اضافه کرد: «دولت او مصمم است تا آخرین هفته سپتمبر علمیات ایجاد منطقه امن در شرق فرات را آغاز کند.»

ترکیه هم‌اکنون بخش‌هایی از شمال سوریه را کنترل می‌کند و به گفته مقا‌م‌های این کشور تاکنون حدود ۳۵۰ هزار پناهجوی سوریایی در این مناطق اسکان داده شده‌اند.

رجب طیب اردوغان گفت، ترکیه می‌تواند در منطقه امن، برای پناهجویان به جای چادر، خانه‌سازی کند. او خاطر نشان کرد: «به ما پشتیبانی لجستیک ارائه دهید ما شمال سوریه را تا عمق ۳۰ کیلومتر آباد می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در این باره هم‌چنین هشدار داد: «اگر منطقه امن در شمال سوریه ایجاد نشود، ما نیز نخواهیم توانست مانع از عبور پناهجویان به اروپا شویم.»

دویچه وله  

 

در همین زمینه