تصویر از آرشیف: مهاجران در کرواسیا
تصویر از آرشیف: مهاجران در کرواسیا

اداره مهاجرت صربستان پولیس مرزی کرواسیا را متهم کرده که یک پناهجوی ۱۶ ساله افغان را شکنجه کرده است. این اداره همچنان گفته که پولیس کرواسیا مانع ۱۶ پناهجوی افغان شده که می‌خواستند در این کشور عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کنند. ادعایی که از سوی وزارت داخله کرواسیا رد شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بلگراد، حکومت صربستان، شماری از گروه‌های مدافع حقوق بشر و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، پیش از این نیز از "بدرفتاری" کرواسیا، یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در برابر پناهجویان انتقاد کرده بودند. اما گفته می‌شود که قضیه شکنجه مهاجر ۱۶ ساله افغان موردی است که نسبت به سایر قضایا فرق می‌کند.  

در بیانیه اداره مهاجرت صربستان آمده که پولیس کرواسیا اواخر ماه گذشته این نوجوان افغان را مورد ضرب و شتم قرار داده است. گفته می‌شود: «او مورد شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته و شوک برقی داده شده است. این کار منجر به شکستگی قبرغه و خون ریزی داخلی در او شده است.» 

اداره مهاجرت صربستان نگرانی و خشم‌اش را در این زمینه اعلام کرده و به جامعه جهانی در مورد "اعمال خشونت در برابر مهاجران از سوی پولیس سرحدی کرواسیا" هشدار داده است. 

وزارت داخله کرواسیا این اتهامات را "بی اساس و ... کاملاً غیرقابل درک" عنوان کرده و آن را رد نموده است. این وزارت از تلاش‌های پولیس سرحدی برای محافظت از مرزهای خود و اتحادیه اروپا در برابر مهاجران غیرقانونی سخن گفته است.

این نوجوان افغان که خود را شاهرخ خان معرفی می کند در حال حاضر با ۱۵ تن دیگری که او را در سفر کرواسیا همراهی می کردند، در یکی از کمپ های مهاجران در صربستان به سر میبرد.   

شاهرخ خان که نخواسته اسم مکمل‌اش را بگوید، همچنان مدعی است که پولیس کرواسیا تیلفونش را شکسته و ۶۰۰ یورو پول نقد اش را نیز گرفته است. 

پولیس کرواسیا گفته که امسال از ورود غیرقانونی ۹ هزار و ۴۸۷ تن به خاک این کشور جلوگیری و ۶۰۰ قاچاقبر را که شماری آنان از صربستان اند، بازداشت کرده است.  

 

در همین زمینه