از ۳۱ اگست تا به حال هشت مهاجر در کشتی نجات «الان کوردی» گیرمانده اند.
از ۳۱ اگست تا به حال هشت مهاجر در کشتی نجات «الان کوردی» گیرمانده اند.

سازمان خیریه غیردولتی «Sea Eye» اعلام کرد، یکی از هشت مهاجری که در کشتی این سازمان گیرمانده و اجازه ورود به مالتا را نیافته، سعی کرد که به داخل آب بپرد. کشتی «آلان کٌردی» که توسط سازمان «Sea Eye» مدیریت می‌شود، با هشت سرنشین در حدود ۳۵ کیلومتری مالتا گیرمانده است. این مهاجران از ۳۱ اگست در این کشتی به سر می برند.


گوردون آیسلر، سخنگوی سازمان مددرسان «سی آی» (Sea Eye) به خبرگزاری آلمان «دی پی آی» گفت: «یکی از مهاجرین خوردسال یک واسکت نجات پوشید و سعی کرد کشتی را ترک کند.» او در صفحه تویتر این رخداد را به عنوان «تلاش برای خودکشی» یادآوری نمود.  

کشتی «آلان کٌردی» با نشر یک پیام به مقام های مالتا اعلام کرد که در وجود این نوجوان ۱۷ ساله، نشانه های «بی اشتهایی عصبی، بی ثباتی رو به افزایش روحی، افسردگی و خشونت» بروز کرده است. 
کشتی «آلان کٌردی» ۱۳ تن را از آب نجات داده بود و مالتا چند روز پیش با انتقال ۵ تن از آن ها به خشکه موافقت کرد. یک پسر ۱۷ ساله دیگر که گفته می‌شود برای خودکشی تلاش کرده بود، در میان آن ها حضور داشت.

نیروهای مسلح مالتا که نیروی دریایی نیز در میان آن هاست، تایید کردند که این سازمان خیریه غیردولتی خواهان این شده که به هشت مهاجر باقی مانده در کشتی، اجازه پیاده شدن داده شود. در برابر پاسخ گرفته اند: «از مقام های بالا به ما دستور داده شده که با این درخواست موافقت نکنیم.»

آیسلر، سخنگوی سازمان مددرسان غیردولتی «سی آی» گفت که خودداری مالتا از پذیرش مهاجران باقی مانده غیرقابل درک است. این سازمان عریضه ای را به یک محکمه در مالتا نوشته و امیدوار است که قاضیان مقام های این کشور را به نشان دادن واکنش مجبور کنند.

سخنگوی «سی آی» گفت: «هدف از این رفتار چیست؟ آیا قرار است این اشخاص در برابر ساحل به حال خود باقی بمانند؟ چرا آن ها باید این وضعیت خطرناک و رفتار تحقیرآمیز را تحمل کنند.»

ایتالیا و مالتا در ماه های گذشته به طور مکرر از پذیرش کشتی های حامل مهاجران خودداری کرده اند. در مورد آلان کٌردی، مالتا پیشنهاد کرده است که مهاجران به تونس بازگردانده شوند. اما سازمان «سی آی» این پیشنهاد را رد کرده و گفته است که تونس برای پذیرش مهاجران و پناهجویان یک «کشور امن» نیست. 

همزمان با این روز یکشنبه گذشته، ۵۰ مهاجر به شمول ۱۲ فرد خوردسال و یک زن باردار توسط کشتی نجات اوشین وایکنگ «Ocean Viking» در بخش مرکزی بحیره مدیترانه نجات داده شدند. 

بخشی از سازمان خیریه طبی «داکتران بدون مرز» به نام «MSF Sea» نوشت، این مهاجران که در وضعیت خطرناکی بودند و در حالی که در آب بین المللی در حرکت بودند از قایق نجات داده شدند و این عملیات تقریبا سه ساعت به طول انجامید. سازمان داکتران بدون مرز مسئولیت کشتی اوشین وایکنگ را به همراه سازمان فرانسوی آلمانی «SOS Mediterranee» برعهده دارند.
 

در همین زمینه