مسئول امور ادغام پناهجویان در آلمان از روند ادغام پناهجویان به بازار کار این کشور خوشبین است.
مسئول امور ادغام پناهجویان در آلمان از روند ادغام پناهجویان به بازار کار این کشور خوشبین است.

چهار سال پس از سرازیر شدن شمار انبوهی از مهاجران به آلمان، مسئول امور ادغام مهاجران از روند ادغام آنان به بازار کار این کشور خوشبین به نظر می‌رسد. در عین زمان، او خواهان کمک بیشتر به زنان مهاجر برای ادغام در بازار کار شد.

آنیتی ویدمن ماوتس، مسئول امور ادغام مهاجرین در آلمان نسبت به وارد شدن مهاجرین و پناهجویان به بازار کار این کشور، ابراز خوش بینی می‌کند. خانم ویدمن ماوتس در مصاحبه با روزنامه آلمانی «راینیشه پُست» گفت: «روند ادغام مهاجران در بازار کار طی چهار سال گذشته به مراتب بهتر از آن چه بوده است که کارشناسان بازار کار پیش بینی کرده بودند.» از منظر او، افزایش شمار مهاجران شاغلی که مکلف به پرداخت بیمه اجتماعی هستند، در مسیر مثبت قرار دارد.

به گفته این مقام آلمانی، در این میان ۳۹۹ هزار تن از کشورهای مبدا پناهجویان، شاغل اند و ۳۲۴ هزار تن از آن ها مکلف به پرداخت بیمه اجتماعی اند. ویدمن ماوتس افزود: «همزمان تعداد شرکت ها و کارخانه هایی که برای مهاجران امکان یادگیری مسلک را فراهم می‌کنند، رو به افزایش است.» از دید او، در این زمینه باید تلاش بیشتری انجام شود.

این خانم سیاستمدار آلمانی خواهان کمک بیشتر به زنان مهاجر برای ادغام در بازار کار شد و گفت: «شمار زنان شاغل بسیار کمتر از مردان است. این در حالی است که زنان بسیار علاقمند (به کار و یادگیری مسلک) هستند و مدارک تحصیلی مشابه (با مردان) دارند.»

خانم ویدمن ماوتس در ادامه این مصاحبه گفت: «در سال گذشته فقط ۱۳ درصد از شاغلانی که بیمه اجتماعی پرداخت می‌کردند، زنان از کشورهای مبدا پناهجویان بوده اند.» او تاکید کرد سازماندهی یادگیری مسلک در شرکت، کارخانه و در مکاتب ویژه آموزش شغل (Berufsschule) برای زنانی که فرزندان کوچک دارند، دشوار است و برای آن ها باید امکان یادگیری مسلک یا کار به صورت نیمه وقت یا پاره وقت فراهم شود. 

مسئول امور ادغام مهاجران در آلمان، از سطح شغل های مهاجران نیز یاد کرد و گفت: «بیش از نیمی از مهاجران [...] به عنوان نیروی کاری متخصص مشغول به کار اند.» 
او علاوه کرد که تعداد مهاجرانی که به کارهای ساده مشغول اند، هنوز بسیار زیاد است و باید به آن ها فرصت داده شود که در چارچوب کارهای ساده شان، امکانات کسب مهارت های بیشتر را داشته باشند.


 

در همین زمینه