کشتی نجات " اوشن ویکنگ"٥٠ مهاجر سرگردان از جمله ۱۲مهاجر زیرسن و یک زن حامله را روز ۸ سپتمبر  از مدیترانه نجات داد. عکس از صفحه تویتر اس او اس مدیترانه
کشتی نجات " اوشن ویکنگ"٥٠ مهاجر سرگردان از جمله ۱۲مهاجر زیرسن و یک زن حامله را روز ۸ سپتمبر از مدیترانه نجات داد. عکس از صفحه تویتر اس او اس مدیترانه

کشتی نجات " اوشن ویکنگ" اعلام کرد که ٥٠ مهاجر سرگردان در آب‌های نزدیک لیبیا را از مدیترانه نجات داده است. اوشن ویکنگ که برای دو سازمان " اس او اس مدیترانه" و " داکتران بدون مرز" کار می‌کند هفته گذشته در چارچوب دومین ماموریت خود برای نجات مهاجران، به منطقه رسیده بود.

مسئولان کشتی اوشن ویکینگ روز یکشنبه ۸ سپتمبر در صفحه تویتر " اس او اس مدیترانه" خبر دادند که ۵۰ مهاجرافریقایی سوار بر یک قایق لاستیکی را که در آب‌های بین المللی در نزدیکی لیبیا سرگردان بودند از آب نجات داده‌اند. این مهاجران همگی از صحرای بزرگ افریقا هستند و در میان آن‌ها ١٢ مهاجر زیرسن و یک زن حامله وجود دارند.

عملیات نجات این مهاجران هنگامی آغاز شد که شبکه امداد تیلفونی " آلارم فون"- که برای نجات مهاجران از دریا فعالیت می‌کند- از سرگردانی قایق حامل مهاجران در منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عملیات نجات این مهاجران ۱۴ ساعت بعد از آن آغاز شد که تمامی دست اندرکاران عملیات نجات مهاجران در منطقه، مقام‌های لیبیایی، ایتالیایی و مالتایی، آژانس سازمان ملل برای پناهندگان و سازمان پیلوتان بدون مرز ایمیل آلارم فون را دریافت کرده بودند.

کشتی اوشن ویکینگ که در منطقه حضور داشت از آغاز عملیات خود برای جستجوی قایق به همه نهاد‌های مربوط خبر داد و در نیمه اول روز یکشنبه، تلاش کرد در جریان جستجوها، با مقام‌های لیبیایی تماس بگیرد اما این تلاش‌ها بی نتیجه ماند.

حوالی ساعت  ۱۳و ۳۰ بعد از ظهر، اوشن ویکینگ قایق حامل مهاجران را رد یابی کرد و بعد از این که تماس‌های رادیویی‌اش با یک کشتی ماهی‌گیری در نزدیکی قایق مهاجران بی نتیجه ماند، قایق ‌های نجات کشتی به سر وقت مهاجران شتافتند.

به گفته مسئولان کشتی، عملیات نجات حدود سه ساعت طول کشید و تنها در جریان عملیات بود که محافظان ساحلی لیبیا به تماس‌های اوشن ویکنگ پاسخ دادند.

 

در همین زمینه