کشتی سی واچ در نزدیکی بندر لامپدوسا، روز ٢٦ جون ٢٠١٩.  عکس از رویترز
کشتی سی واچ در نزدیکی بندر لامپدوسا، روز ٢٦ جون ٢٠١٩. عکس از رویترز

شمار زیادی از سازمان‌های غیردولتی از فشارهای سیاسی که در هنگام ماموریت نجات مهاجران از مدیترانه متحمل می‌شوند خشمگین هستند. در چند مورد، کشتی‌های مربوط به این سازمان‌ها توقیف شده و کاپیتان‌های آن‌ها به عنوان متهم محاکمه شده‌اند. مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

در شرایط کنونی تنها دو کشتی اوشن ویکنگ و آلان کردی در منطقه جستجو و عملیات نجات مهاجران در مدیترانه فعالیت دارند. بقیه کشتی‌های نجات کجا هستند و چرا فعالیت‌های شان متوقف شده ؟

مار جونیو

این کشتی نجات که از سوی انجمن چپ‌گرا و غیردولتی Mediterranea Saving Humans اداره می‌شود در اوایل ماه سپتمبر توسط مقامام‌های ایتالیایی توقیف شده است. دادستان اگریجنته، در سیسیلیا، تحقیقات درباره این کشتی به ظن کمک به مهاجرت غیرقانونی را اغاز کرده است.

مارجونیو که در نزدیکی لامپدوسا متوقف شده در آخرین مورد، ٩٨ مهاجر را از مدیترانه نجات داده بود. از جمله این مهاجران، ٦٧ نفر شامل زنان، کودکان و افراد آسیب دیده در ایتالیا پیاده شدند.

مسئولان کشتی گفته‌اند که « با اجازه رسمی محافظان ساحلی» وارد آب‌های ساحلی ایتالیا شده بودند و توقیف کشتی « اقدام انتقام جویانه کسانی است که تحمل ندارند انسانیت ارجحیت داشته باشد.»

الیونور

کشتی آلمانی " الیونور" که تحت مدیریت سازمان غیردولتی لایف لاین (Lifeline) فعالیت دارد، در اوایل ماه سپتمبر توسط مقام‌های ایتالیایی در پوزالو، در جزیره سیسیلیا متوقف شد. کشتی متهم شده است که ممنوعیت ورود به آب‌های ایتالیا در جنوب سیسیلیا را زیرپا گذاشته است.

الیونور در جریان اولین ماموریت خود، هنگامی که در اواخر ماه اگست حدود یک صد نفر را از مدیترانه نجات داد دچار توفان شد و تصمیم گرفت علیرغم ممنوعیت اعلام شده، وارد آب‌های ایتالیا شود.

اوپن آرمز

کشتی اسپانیایی متعلق به سازمان غیردولتی " اوپن آرمز" (Open arms) هم  در پایان ماه اگست توسط مقام‌های ایتالیایی توقیف شد. این اقدام زمانی صورت گرفت که کشتی ٨٣ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه را در ایتالیا پیاده کرد.

اوپن آرمز در گذشته نیز دوبار متوقف شده بود. یک بار در ماه جنوری ٢٠١٩ توسط مقام‌های اسپانیایی و یک بار هم توسط مقام‌های ایتالیایی در بهار سال ٢٠١٨.

لایف لاین

کشتی متعلق به سازمان غیردولتی لایف لاین (Lifeline) در ماه جون ٢٠١٨ در بندر والتا در مالتا متوقف شد. در آن زمان کشتی حدود ٢٣٠ مهاجر را به این بندر برده بود.

مقام‌های مالتا به این دلیل کشتی را توقیف کردند که می‌خواستند درباره کلاوس پیتر رایش، کاپیتان کشتی، تحقیق کنند. به گفته جوزف موسکات، نخست وزیر مالتا، کاپیتان، با لنگر انداختن در والتا قوانین بین المللی را زیرپا کرده است. کاپیتان همچنین متهم شده بود که دستور مقام‌های مالتا و ایتالیا را نادیه گرفته است.

لایف لاین با پرچم هالند فعالیت می‌کرد و کاپیتان در گذشته نیز به دلایل اداری مربوط به کشتی به پرداخت جریمه محکوم شده بود اما او درخواست تجدیدنظر کرد.

کلاوس پیتر رایش در عین حال کاپیتان کشتی الیونور است

سی واچ ٣

این کشتی آلمانی از سوی سازمان غیردولتی سی واچ (Sea Watch) اداره می‌شود و از ماه جون ٢٠١٩ در سیسیلیا متوقف شده است.

کارولا رکیت، کاپیتان کشتی، به اتهام ورود بدون اجازه به بندر لامپدوسا و تلاش برای پیاده کردن مهاجران در آنجا تحت مکاکمه قرار گرفت. اما دادگاه ایتالیایی با این استدلال او را تبرئه کرد که اقدام او یک عملیات نجات دریایی بوده و به همین دلیل قانون ممنوعیت ورود به آب‌های ایتالیا شامل حال او نمی‌شده است.

کارولا رکیت حال به اتهام کمک به مهاجرات غیرقانونی در انتظار محاکمه به سر می‌برد.

لوونتا

این کشتی آلمانی متعلق به سازمان غیردولتی جورگن رتت (Jugen Rettet) در ماه اگست ٢٠١٧ توسط مقام‌های ایتالیایی متوقف شد. مقام‌ها اتهام « کمک به مهاجرت غیرقانونی» را به این کشتی وارد کرده‌اند.

دادگاه تجدید نظر ایتالیا در ماه اپریل ٢٠١٨ درخواست سازمان برای آزادی کشتی را رد کردند. لونتا در بندر تراپانی در سیسیلیا متوقف مانده است.

کشتی‌هایی که به ماموریت خود در مدیترانه پایان داده‌اند:

-         کشتی سی ای Sea Eye  متعلق به سازمان غیردولتی به همین نام، در بندر هامبورگ لنگر انداخته و قرار است به عنوان محل نمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد.

-         کشتی Seefuchs مربوط به سازمان غیردولتی سی ای فعالیت‌های نجات را متوقف کرده و اکنون به یک سازمان غیردولتی دیگر تعلق دارد.

-         کشتی اکواریوس، متعلق به سازمان اس او اس مدیترانه در ماه دسمبر ٢٠١٨ فعالیت‌هایش را متقف کرد. فردریک پنار، مدیر عملیات این کشتی از حملات پیوسته علیه این کشتی و کارمندان آن شاکی بود.

-         کشتی Vos Hestia متعلق به سازمان Save the Children در ماه اکتبر ٢٠١٧ فعالیت‌های خود را متوقف کرد.

-         کشتی  Minden ، متعلق به سازمان لایف بات در تابستان سال گذشته از فعالیت دست برداشت.

-         کشتی  Golfo Azzurro مربوط به سازمان پرواکتیوا در تابستان گذشته غیرفعال شد.

-         کشتی Prudence  متعلق به سازمان داکتران بدون مرز در ماه اکتوبر ٢٠١٧ از فعالیت دست برداشت.

-         و بالاخره کشتی فونیکس، متعلق به سازمان غیر دولتی Moas در تابستان سال گذشته به کمک مهاجران روهینگیایی به آسیای جنوبی رفت.

 

 


 

در همین زمینه