شمار مهاجران در کمپ های ثبت نام جزایر یونان به بیش از ۲۵ هزار تن رسیده است.
شمار مهاجران در کمپ های ثبت نام جزایر یونان به بیش از ۲۵ هزار تن رسیده است.

یک محقق آلمانی که در امور مهاجرت فعالیت می‌کند، نسبت به احتمال شکست توافقنامه ترکیه با اتحادیه اروپا هشدار داده است. این نگرانی پس از آن مطرح می‌شود که در جریان هفته های گذشته، رقم قابل توجه مهاجرین و پناهجویان از ترکیه وارد یونان شده اند.


گرالد کناوس، محقق امور مهاجرت با توجه به شمار زیاد مهاجرانی که به جزایر یونان درروزهای اخیر می‌رسند، نسبت به شکست معاهده اتحادیه اروپا با ترکیه هشدار داده است. 

کناوس که در تدوین معاهده سال ۲۰۱۶ شرکت داشت، به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) در بروکسل گفت: «اگر این معاهده از هم بپاشد، دلیل آن شکست (در زمینه مدیریت و غلبه بر سرازیر شدن مهاجران) در جزایر یونان خواهد بود.»

شمار مهاجران در کمپ های ثبت نام جزایر یونان به بیش از ۲۵ هزار تن رسیده است. این جزایر در شرق بحیره اژه قرار دارند.  
شهرداران این جزایر در هفته گذشته نسبت به وضعیت بسیار خطرناک در داخل این کمپ ها و پیرامون آن هشدار داده بودند. در ماه اپریل شمار اشخاصی که در این کمپ ها زندگی می‌کردند، به ۱۴هزار تن کاهش یافته بود.

اما در چند هفته گذشته سرازیر شدن پناهجویان و مهاجرین به این جزایر شدت گرفته است.  از صبح دوشنبه تا عین زمان روز سه شنبه، بیش از ۳۰۰ مهاجر خود را از ترکیه به جزایر یونان رساندند. در ماه اگست ۸۱۰۳ مهاجر به این جزایر رسیدند. این در حالی است که در ماه اگست سال ۲۰۱۸ میزان مهاجرانی که خود را از ترکیه به جزایر یونان رسانده بودند، به ۳۲۰۰ تن می‌رسید. 

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر حکومت محافظه کار یونان قصد دارد روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی را تسریع کند و مهاجرانی را که در یونان پناهندگی دریافت نمی‌کنند، سریع تر به ترکیه پس بفرستد. 

کناوس در ادامه این مصاحبه خواهان این شد که برای حمایت از ادارات و مسئولان در یونان هرچه زودتر یک پلان تدوین شود. بر این اساس، رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی باید در عرض چند هفته انجام شود و در فاصله کوتاهی پس از آن مهاجران ردشده باید به ترکیه پس فرستاده شوند. ادارات یونان باید توسط نهادهایی مانند اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان فدرال حمایت شوند.  

طبق اطلاعات کمیسیون اتحادیه اروپا تا به حال فقط ۲۴۰۰ شهروند سوریه به اجبار به ترکیه پس فرستاده شده اند. کمپ مهاجران در ایدیومی یونان که از خیمه ساخته شده است، عکس از دیوگو کوپولو، دویچه وله

در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ که بحران مهاجرت به اوج خود رسیده بود، اتحادیه اروپا با ترکیه معاهده ای را به امضا رساند و به این ترتیب امکان اخراج آن دسته از مهاجرانی به ترکیه ایجاد شد که خود را به طور غیرقانونی به یونان می‌رسانند.  اتحادیه اروپا در قبال آن وعده داد که تا ۷۲ هزار مهاجر سوریایی را از ترکیه بپذیرد.  

اما کناوس هنوز هم این معاهده را از دست رفته نمی‌داند و امیدش را به حکومت محافظه کار یونان بسته است. به گفته او شمار مهاجرانی که خود را به جزایر یونان می‌رسانند، به مراتب بسیار کمتر از تعداد آن ها در سال  ۲۰۱۶ است. او گفت: «ما با رشد (مهاجرت) روبرو هستیم و این یک نشانه جدی است. اما وضعیت هنوز به آن صورتی نیست که خارج از کنترول باشد.»

اندریا لیندهولتس، رئیس کمیته داخلی پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) نیز در مورد این که ترکیه دوباره به شمار بیشتری از مهاجران اجازه سفر به اروپا را بدهد، ابراز نگرانی کرد.  او در مصاحبه با روزنامه آلمانی «پاساور نویه پرسه» (شماره روز چهارشنبه) گفت، آلمان امروز بهتر از گذشته آمادگی دارد و سیستم پناهندگی نسبت به سال ۲۰۱۵ در برابر بحران مقاوم تر است. اما مدیریت سرازیر شدن مجدد مهاجران بدون این که آزادی رفت و آمد در منطقه شینگن به خطر بیافتد، امکان پذیر نخواهد بود. 

نگرانی "پرو ازول"

سازمان حامی پناهجویان «پروازول» با نگرانی شدید از وضعیت وخیم پناهجویان در جزایر دریای اژه هشدار داده است. از منظر این نهاد حامی پناهجویان، تهدید این وجود دارد که در تلاش زورآزمایی میان ترکیه، یونان و اتحادیه اروپا، پناهجویان به توپ بازی مبدل شوند.

گونتر بوکهارت، مدیر اجرایی این سازمان امروز چهارشنبه در شهر فرانکفورت آلمان با انتقاد از این وضعیت گفت: «حقوق آنان (پناهجویان) به پناه و حفاظت، به طور سیستماتیک نادیده گرفته می شود

به گزارش سازمان ملل حدود ۴۰ درصد از این مهاجران افراد زیر سن هژده سال می‌باشند.

سازمان «پروازول» با توجه به این وضعیت، خواهان پذیرش بیشتر پناهجویان از جزایر یونان گردیده و نیز بر روند پذیرش منصفانه این افراد در اتحادیه اروپا تأکید کرد. رئیس این سازمان از اتحادیه اروپا خواست تا زمینه سفر مهاجران زیر سن را از یونان به کشورهای عضو این اتحادیه فراهم نمایند.

 

در همین زمینه