پنج مهاجر آلان کردی روز سه شنبه ١٠ سپتمبر به مالتا رسیدند. عکس از رویترز
پنج مهاجر آلان کردی روز سه شنبه ١٠ سپتمبر به مالتا رسیدند. عکس از رویترز

حکومت مالتا اعلام کرد که پنج مهاجر باقیمانده در کشتی نجات آلان کردی در این جزیره پیاده شده‌اند. همزمان سازمان آلمانی " سی آی" که آلان کردی را مدیریت می‌کند گفته است که این کشتی برای سه هفته عملیات نجات مهاجران در مدیترانه را متوقف خواهد کرد.

مقام‌های مالتا روز سه شنبه ١٠ سپتمبر سپتمبر خبر دادند که توافق برای انتقال پنج مهاجر  به جزیره هنگامی به دست آمد که مسئولان سازمان سی آی موافقت کردند شکایت خود در دادگاه علیه حکومت مالتا را پس بگیرند.

کشتی "آلان کردی به تاریخ ۳۱ اگست سال روان  ۱۳ نفر را از یک قایق در بحیره مدیترانه نجات داد. طی چند روز گذشته ٨ تن از این مهاجران به دلایل صحی اجازه یافته بودند در مالتا پیاده شوند اما حکومت مالتا با پیاده شدن بقیه مهاجران مخالفت می‌کرد.

سازمان سی آی نیز در صفحه تویتر خود از رفع بن بست در مورد پنج مهاجر باقیمانده خبر داد. اما این سازمان حکومت مالتا را متهم کرد که برای حل سرنوشت مهاجران، دست به « شانتاژ» زده و مسئولان کشتی را مجبور کرده شکایت قضایی خود را علیه حکومت مالتا پس بگیرند.

اندکی بعد از این تحول، سازمان سی آی اعلام کرد که کشتی آلان کردی فعالیت‌های نجات پناهجویان را متوقف کرده است.

گوردن اسلر، سخنگوی این سازمان سه شنبه شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری آلمان (دی پی آ)  گفت که کشتی نیاز به ترمیم دارد. اسلر افزود: «کشتی آلان کردی یک وقفه سه هفته‌یی دارد.»

قرار است آلان کردی ن به سوی اسپانیا برود و پس از حدود پنج روز به این کشور خواهد رسید.


 

در همین زمینه