کشتی اوشن ویکینگ. عکس آرشیف از داکتران بدون مرز
کشتی اوشن ویکینگ. عکس آرشیف از داکتران بدون مرز

ارتش مالتا یک زن مهاجر حامله و شوهرش را از کشتی نجات اوشن ویکینگ با هلی‌کوپتر به مالتا انتقال داد. ٨٠ مهاجر دیگر که در دو مورد جداگانه توسط اوشن از مدیترانه ویکینگ نجات داده شده بودند هنوز در این کشتی به سر می‌برند.

گروه طبی کشتی اوشن ویکینگ چهارشنبه شب ١١ سپتمبر از ارتش مالتا تقاضا کرد یک زن نیجریایی را که ٩ ماه حامله بود به گونه فوری به جزیره انتقال دهد.

سازمان اس او اس مدیترانه در صفحه تویتر خود خبر داده است که وضعیت این زن حامله «  پیچیدگی‌های جدی» پیدا کرده بود. همسر این زن مهاجر نیز همراه او با او به مالتا انتقال داده شد.

حال ٨٢ مهاجر که به روزهای ٨ و ١٠ سپتمبر توسط اوشن ویکینگ، کشتی متعلق به سازمان‌های غیردولتی اس او اس مدیترانه و داکتران بدون مرز، از مدیترانه نجات داده شده بودند، در کشتی باقی مانده‌اند.

اوشن ویکینگ از چندین روز به این سو در آب‌های بین المللی میان مالتا و جزیره سیسیلیا در حال انتظار به سر می‌برد تا مهاجران را در یک بندر امن پیاده کند.

محل کنونی کشتی اوشن ویکینگ در منطقه‌ای میان مالتا و جزیره سیسیلیا. عکس از vesselfinder.com

مسئولان کشتی می‌گویند از مقام‌های ایتالیایی و مالتایی درخواست کرده‌اند که مهاجران را در بنادر خود بپذیرند اما پاسخی دریافت نکرده‌اند.

حکومت پیشین ایتالیا که ماتئو سالوینی، وزیر داخله پیشین یکی تن از رهبران آن بود، از چندین ماه به این سو بنادر این کشور را به روی مهاجران مسدود کرده است. حکومت جدید، که هفته گذشته تشکیل شد، تا هنوز تصمیم خود در مورد لغو این سیاست سختگیرانه را اعلام نکرده است.

روز سه شنبه گذشته به مسئولان اوشن ویکینگ گفته شده بود مهاجران را به بندر " الزاویه" در لیبیا انتقال دهند اما آنان با این استدلال که لیبیا برای مهاجران کشور امن محسوب نمی‌شود، این درخواست را رد کردند.   


 

در همین زمینه