عکس از جشنواره  جهانی سماع در سویدن.
عکس از جشنواره جهانی سماع در سویدن.

یازدهمین جشنواره جهانی سینمایی سماع، شامل فلم‌هایی از افغانستان و درباره افغانستان و آثار سینماگران جهان در شهر ستوکهولم سویدن برگزار شد. در این جشنواره که مدت سه روز ادامه داشت فلم‌هایی از سینماگران افغان از داخل افغانستان و سینماگران مهاجر افغان و بین المللی به نمایش گذاشته شد.

جشنواره جهانی سینمایی سماع در سویدن، یگانه جشنواره برای آثار سینماگران افغان از داخل و خارج این کشور است که در سطح اروپا و جهان برگزار می‌شود. این جشنواره و جشنواره بین المللی زنان هرات در داخل افغانستان، طی سال‌های گذشته به برجسته ترین و موفق‌ترین جشنواره‌های فرهنگی و سینمایی افغانستان بدل شده‌اند.

همایون مروت، سینماگر افغان مقیم سویدن و یک تن از مسئولان جشنواره به مهاجر نیوز گفت:« یکی از اهداف اصلی این جشنواره ایجاد پُلی میان افغان‌های خارج و بیرون از کشور و همزمان با شهروندان کشورهای جهان است.»

همایون مروت با اشاره به تصویر منفی‌ای که از افغانستان و مهاجران افغان در رسانه‌های غربی دیده می‌شود گفت جشنواره سماع تلاش دارد با به نمایش گذاشتن آثار سینماگران افغان، از جمله سینماگران مهاجر، « ذهنیت منفی درباره پدیده مهاجرت» را از میان بردارد.

همایون مروت،  فلمساز و از برگزارکنندگان جشنواره. عکس از واسع محسندر جشنواره امسال فلم‌های افغانستان در سویدن، که از سوی انجمن قلم، کانون فرهنگی-ادبی افغان‌های مقیم این کشور برگزار می‌شود، ٣١ فلم بلند و کوتاه داستانی و مستند با موضوع « کودک و آموزش» برگزار شد. در شمار این فلم‌ها، چند فلم انیمیشن کوتاه هم در جشنواره به نمایش درآمد.

جشنواره و میزبانی از فلم‌های آسیایی و اروپایی

در میان فلم‌های بلند داستانی، جشنواره میزبان فلم‌های "نامه به رئیس جمهور" از رویا سادات، فلم ساز افغان در افغانستان، "رونا، مادر عظیم" از جمشید محمودی، سینماگر مهاجر افغان در ایران،  "تماس با پدر"، ساخته سیریک اپریموف از قزاقستان، و "لحاف"، از سینماگر هندی، راحت کاظمی، بود.

در میان آثار مستند جشنواره، از فلم‌های"شاید آینده از آن ما..." از جابر مطهری زاده، مستند ساز ایرانی، " طلای سیاه"، مستند داستانی از عزت الله علی دوست، کارگردان افغان و دو فلم‌ بلند " مردان امید" از تیل دیزنبیخ و اندریاس فرولیخ، مستند سازان آلمانی و " و رویای دنمارک" ساخته میکائیل گرافرسن، مستند ساز دنمارکی میتوان نام گرفت.

صدیق برمک، کارگردان شناخته شده افغان مقیم فرانسه نیز که در جشنواره حضور داشت به مهاجر نیوز گفت جشنواره سماع در سویدن، زمینه نمایش فلم‌هایی را میسر ساخته « که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند در داخل افغانستان مخاطب خود را بیابند.»

صدیق برمک، سینماگر افغان مقیم فرانسه در جشنواره. عکس از واسع محسندر جشنواره امسال نیز چندین فلم داستانی و مستند بلند و کوتاه به موضوع مهاجرت و زندگی افغان‌های مهاجر در کشورهای دیگر اختصاص داشت.

فلم داستانی " رونا مادر عظیم ( شکستن همزمان بیست استخوان)" زندگی یک خانواده مهاجر افغان در ایران را به نمایش می‌گذارد که برخی از اعضایش تلاش دارند به آلمان مهاجر شوند اما مادر خانواده بیمار است.

فلم مستند رویای دنمارک هم سرگذشت یک مهاجرجوان افغان در دنمارک را بازگو می‌کند که از این کشور به ایتالیا اخراج می‌شود اما تلاش می‌کند دوباره به دنمارک برگردد.

حسین دانش، منتقد سینما مقیم سویدن درباره این فلم به مهاجر نیوز گفت: « رویای دنمارک قصه پسرجوانی از جلال آباد افغانستان است که به دنمارک مهاجرت می‌کند اما علیرغم تلاش‌هایش برای ادغام در جامعه، با جواب منفی روبرو می‌شود.»

سینماگران افغان در مهاجرت

حسین دانش در مورد فعالیت‌های سینمایی تعدادی از مهاجران افغان در مهاجرت گفت " « برخی از آن‌ها نظر به فضا و مو قعیت‌های مناسب یا در اثر تلاش‌هایی که انجام داده‌اند جزء چهره‌های خوب سینما هستند و فلم‌های خوبی ساخته‌اند. از این جمله  میتوان از عتیق رحیمی، برمک اکرم، همایون کریم پور در فرانسه، طارق قیومی در کانادا و راضی محبی و سهیلا محبی در ایتالیا نام برد.»

حسین دانش، منتقد سینما ( چپ) و واحد نظری فلم ساز مقیم اروپا در جشنواره. عکس از واسع محسناز فلم‌های دیگر جشنواره، فلم مستند " شاید آینده از آن ما..." زندگی کودکان افغان و معلم آن‌ها را، که او نیز یک افغان مهاجر است، به تصویر می‌کشد.

از فرانسه، فلم کوتاه داستانی " کودک شترسوار" از ساخته‌های شبنم زریاب، سینماگر جوان افغان- فرانسوی هم در جشنواره به نمایش درآمد. این فلم داستان یک کودک افغان را بازگو می‌کند که از کشورش ربوده شده است و در یکی از کشورهای عربی به شرکت در مسابقات شتر سواری وادار می‌شود....

بخشی از فلم‌های جشنواره هم به فلم‌های انیمیشن اختصاص داشت که در آن انیمیشن " مرا محاکمه نکنید" به نمایش درآمد. محسن حسینی، کارگردان مقیم ناروی، این فلم را روی پارچه‌ای از موسیقی از ساخته‌های فرید رستگار ساخته است. 

در پایان جشنواره، " رنا مادر عظیم" لوح بلورین و تندیس جشنواره برای فیلم بلند داستانی، " کودک شتر سوار" برنده تندیس بهترین فلم کوتاه داستانی و " رویای دنمارک" تندیس بهترین فلم مستند خارجی را به خود اختصاص دادند.

در جشنواره امسال، هنرمندان و آواز خوانان شناخته شده افغان مقیم اروپا، حکیم لودین، فرید رستگار و داود سرخوش برنامه اجرا کردند.    


 

در همین زمینه