در گراند سینت نزدیک به ١٠٠٠ مهاجر در یک جمنازیوم و اطراف آن زندگی می کردند. عکس از: مهدی شبیل/مهاجرنیوز
در گراند سینت نزدیک به ١٠٠٠ مهاجر در یک جمنازیوم و اطراف آن زندگی می کردند. عکس از: مهدی شبیل/مهاجرنیوز

نیروهای امنیتی فرانسه صبح سه شنبه ١۷ سپتمبر یک کمپ مهاجران در شهر گرانت سینت در شمال فرانسه را تخلیه کردند. در این کمپ نزدیک به ١٠٠٠ مهاجر سکونت داشتند.

عملیات تخلیه این کمپ مهاجران ساعت هشت صبح امروز در داخل و اطراف یک جمنازیوم در شهر گراند سینت آغاز شد.

دادگاه لیل حکم تخلیه این جمنازیوم را قبلا صادر کرده بود و عملیات با نظم و آرامش در مدت کوتاهی انجام گرفت.

به نقل از خبرگزاری خبری فرانسه، اولین گروه از مهاجران که اکثرا مردان جوان و کرد عراقی بودند، توسط سه اتوبوس به مراکز پذیرایی مختلف منطقه او دو فرانس انتقال داده شدند.

سخنگوی پلیس شمال فرانسه می گوید: «چندین کودک نیز در میان این مهاجران دیده شده است که اکنون با خانواده هایشان هستند.»

عملیات تخلیه این جمنازیوم پس از آن آغاز شد که دادگاهی در لیل براساس شکایت شهرداری گراند سینت، دستور خلیه آن را در چهارم سپتمبر صادر کرد.

پلیس شمال فرانسه در خبری با استناد به حكم دادگاه گفت: «این کمپ می تواند برای نظم عمومی شهر مشكلات ایجاد كند ، زیرا قبلاً درگیری و حوادث خشونت آمیز در آنجا صورت گرفته بود و قاچاقچیان نیز حضور داشتند.» در این خبرنامه همچنین آمده است که به دلیل افزایش تعداد مهاجران ، مشکلات بهداشتی نیز در این منطقه ایجاد می شود.

دها مهاجر در جنگل پیوتوک در گراند-سینت به سر می برند.عکس از: مهدی شبیل / مهاجر نیوز

در همین حال، مارسل بییر شهردار شهر گراند سنت، که امروز صبح در این منطقه در جریان تخلیه این کمپ حضور داشت، حکم دادگاه لیل را به نفع مهاجران خواند.

پیش از این، شهردار گراند سینت گفته بود: « نه‌می‌توانیم اجازه بدهیم که کمپ جمنازیوم به مرکز تجارت قاچاقبران انسان بدل گردد»

اریک اتیان فرمانده پلیس منطقه دانکرک در مورد درگیری ها در این کمپ گفت که این وضعیت به دلیل "عزت انسانی و رفاه شهروندان" نمی تواند ادامه یابد.

طبق آمار شهرداری، در اوایل ماه اگست، ١٨٠ تن در جمنازیوم و حدود ٨٠٠ تن دیگر در ٥٥٠ خیمه بیرون از آن حضور داشتند.

این در حالیست که شهردار قبلی شهر گراند سنت در ماه دسمبر سال ٢٠١٨ این جمنازیوم را برای مهاجران افتتاح کرده بود تا در هنگام هوای سرد زمستان در آنجا مسکن گزین شوند.

بنابر دستور دیوان عالی فرانسه که در ماه جون صادر شد، به فرمانداری شمال فرانسه هشت روز مهلت داده شده بود تا مقدار کافی تجهیزات مورد نیاز روزانه و اطلاعات به زبان‌های اصلی مهاجران را در اختیار آنان قرار دهد.

تابستان گذشته، فرمانده پلیس شمال طبق حکم شورای ایالتی فرانسه دستور داد تا تجهیزات آب آشامیدنی، دوش و توالت را در محل سکونت این مهاجران نصب کنند. اما سازمان های غیر دولتی تعداد این تجهیزات را ناکافی می دانند.

در همین حال، سازمان های دفاع از حقوق مهاجران می گویند عملیات تخلیه کمپ های مهاجران نمی تواند مانع از ورود مهاجران به این منطقه شود، زیرا آنها قصد دارند با عبور از کانال مانش به انگلیس بروند.


 

در همین زمینه