عکس آرشیف: یک زوج مهاجر افغان در یکی از کمپ‌های شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز
عکس آرشیف: یک زوج مهاجر افغان در یکی از کمپ‌های شمال پاریس. عکس از مهاجر نیوز

پارلمان فرانسه طرح یک قانون در مورد توافق همکاری میان اتحادیه اروپا و افغانستان را که گفته می‌شود اخراج مهاجران افغان از فرانسه را تسهیل خواهد کرد، تائید کرد. سازمان‌های دفاع از حقوق مهاجران فرانسه را متهم می‌کنند که با تائید این قانون جان مهاجران را به خطر می‌اندازد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه ١٨ سپتمبر نمایندگان شورای ملی فرانسه طرح قانون همکاری میان اتحادیه اروپا و افغانستان را بررسی و سپس تائید کردند. بخشی از این قانون به مساله مهاجران و بازگشت آن‌ها به افغانستان اختصاص دارد.

لولا شولمن، وکیل در سازمان عفو بین المللی به مهاجر نیوز گفت ماده ٢٨ این قانون که درباره « جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی» تدوین شده، « راه را برای نتیجه گیری یا حداقل مذاکرات در مورد بازگشت مهاجران به افغانستان (بر بنیاد توافق اتحادیه اروپا با افغانستان) باز می‌کند.»

لولا شولمن قانون تصویب شده را یک « قرارداد سیاسی برای فرانسه» خواند و اظهار نگرانی کرد که تائید توافق درباره بازگشت مهاجران افغان، موجب تسهیلات اداری میان فرانسه و افغانستان و در نتیجه « باعث تسریع اخراج‌ها» به افغانستان خواهد شد.

او افزود که سازمان‌های دفاع از مهاجران از جمله عفو بین المللی « تمامی اقدامات و تلاش‌ها برای اخراج مهاجران افغان » در مراکز نگهداری مهاجران در فرانسه را تحت نظر خواهند داشت و علیه آن هشدار خواهند داد.

افزایش بی سابقه خشونت‌ها در افغانستان

قانون جدید در پارلمان فرانسه در حالی تائید شده است که طی هفته‌های گذشته حملات انتحاری و خشونت‌های ناشی از جنگ در افغانستان شدتی بی‌سابقه یافته است.

در تازه‌ترین مورد حملات انفجاری روز‌های پنجشنبه ( امروز) و چهارشنبه ٦٨ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس یک تحقیق شبکه فارسی زبان بی بی سی، تنها در ماه اگست امسال بیشتر ٢٨٠٠ نفر در حوادث امنیتی کشته و نزدیک به ٢٠٠٠ هزار تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

انتظار می رود که توافق میان اتحادیه اروپا و افغانستان که از سوی تعدادی از کشورهای اروپایی تائید شده به حکومت افغانستان کمک کند اقدامات موثرتری را برای جلوگیری از مهاجرت اتباع این کشور به سوی اروپا و مبارزه علیه شبکه‌های قاچاق انسان انجام دهد.

جزئیات دقیق توافق همکاری تا هنوز اعلام نشده اما داوید روحی، مسئول مسایل مربوط به اخراج مهاجران در سازمان سیماد می‌گوید که می‌توان تصور کرد بر پایه قانون تصویب شده «  فرانسه در صورت عدم دسترسی به مدارک اخراج به افغانستان، مدارک اخراج به کشورهای اروپایی را به دست خواهد آورد.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و افغانستان، در سال ٢٠١٦ توافقی را به امضا رساندند که زمینه بازگشت مهاجران افغان به افغانستان را فراهم کرده است اما این قانون از نظر قوانین بین المللی ضمانت اجرایی ندارد.

پارلمان فرانسه قانون همکاری اتحادیه اروپا با افغانستان را در حالی تصویب کرده است که در سال ٢٠١٨ حدود ١٠ هزار مهاجر افغان در فرانسه درخواست پناهندگی داده‌اند و از این رقم سه چهارم متقاضیان، پناهندگی به دست آورده‌اند.


 

در همین زمینه

Webpack App