انفجار روز پنجشنبه ١٩سپتمبر در زابل 
به کشته شدن ٢٠ تن و زخمی شدن دهها تن دیگر منجر شد. عکس از رویترز.
انفجار روز پنجشنبه ١٩سپتمبر در زابل به کشته شدن ٢٠ تن و زخمی شدن دهها تن دیگر منجر شد. عکس از رویترز.

در حالیکه چند روز محدودی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی نمانده خشونت‌ها و حملات انفجاری در سرتاسر این کشور شدتی بی سابقه یافته است. در تازه‌ترین مورد حملات انفجاری روز‌های پنجشنبه ( امروز)، و دو روز پیشتر ٦٨ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه انفجار روز پنجشنبه ١٩سپتمبر توسط یک کامیون مملو از مواد انفجاری در نزدیکی یک شفاخانه در ولایت زابل، منجر به کشته شدن ٢٠ تن و زخمی شدن دهها تن دیگر شد.

حمله انفجاری امروز چهارمین حمله طی سه روز گذشته در افغانستان بود که در کمتر از ده روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری را برگزار خواهد کرد.

گروه طالبان مسئولیت انفجار امروز در زابل را به عهده گرفت. به گفته ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه، هدف این انفجار ساختمان مرکز امنیت ملی زابل بود.

در روزهای چهارشنبه و سه شنبه نیز، دو حمله انتحاری طالبان علیه یک محفل انتخاباتی اشرف غنی، رئیس جمهور کنونی و نامزد انتخابات در پروان و یک ساختمان دولتی در جلال آباد در شرق کشور ۴٨ کشته بر جای گذاشت.

بر اساس یک تحقیق شبکه فارسی زبان بی بی سی، تنها در ماه اگست امسال بیشتر از ٢٨٠٠ نفر در حوادث امنیتی در افغانستان کشته و نزدیک به ٢٠٠٠ هزار تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، طالبان تلاش دارند با حملات انفجاری مانع شرکت مردم در این انتخابات گردند. این گروه گفته است که قبلاً به مردم هشدار داده در انتخابات شرکت نکنند.

کریم پاکزاد، کارشناس مسایل افغانستان در فرانسه معتقد است که خشونت‌های کنونی غیر منتظره نیست زیرا حتی در جریان مذاکرات صلح میان گروه طالبان و دولت امریکا هم، هردو طرف به اقدامات نظامی خود ادامه می‌دادند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا حدود دو هفته پیش مذاکرات صلح با طالبان را متوقف کرد اما به گفته کریم پاکزاد طالبان در نظر دارند با تشدید حملات خود، در مذاکرات احتمالی آینده امتیازات به دست بیاورند.

خشونت‌های جاری در افغانستان باعث شده که اکثر سازمان‌های حمایت کننده از مهاجران، افغانستان را یک کشور خطرناک برای بازگشت مهاجران تلقی کنند.

 این سازمان‌ها حکومت فرانسه را متهم می‌کنند که با تائید قانون توافق اتحادیه اروپا و افغانستان در پارلمان فرانسه و تلاش برای تسهیل اخراج افغان‌ها، جان مهاجران را به خطر می‌اندازد.  
 

در همین زمینه