جوزپ کونته، نخست وزیر ایتالیا در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در روم. عکس از خبرگزاری رویترز
جوزپ کونته، نخست وزیر ایتالیا در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در روم. عکس از خبرگزاری رویترز

ایتالیا اظهار آمادگی کرده است که به گروه عملیاتی اروپایی برای امن ساختن مدیترانه به پیوندد. این آمادگی در حالی اظهار شده که به نظر می‌رسد حکومت جدید در روم در حال کنار گذاشتن روش‌های سختگیرانه ماتئو سالوینی، وزیر داخله پیشین، در قبال مهاجران نجات یافته از مدیترانه است.

دفتر نخست وزیر ایتالیا، جوزپ کونته، روز پنجشنبه ١٩ سپتمبر با انتشار خبرنامه‌ای گفت ایتالیا به گونه رسمی برای پیوستن به گروه (2 IE) یا گروه عملیاتی اروپایی به پیوندد و قابلیت‌های خود در عرصه امنیت مدیترانه را در اختیار این گروه قرار دهد.»

گروه عملیاتی اروپایی برای مدیترانه در صدد است ظرفیت کشورهای عضو را برای عملیات نظامی هماهنگ، نجات غیرنظامیان و کمک‌های امدادی بعد از حوادث ناگوار تقویت کند. این گروه در سال ٢٠١٨ تشکیل شده است.

منابع دفتر نخست وزیر ایتالیا گفته‌اند تا کنون بلژیک، انگلستان، دنمارک، استونیا، فنلند، آلمان، هالند، پرتگال، اسپانیا و فرانسه در این گروه عضویت دارند.

تصمیم نخست وزیر ایتالیا بعد از آن اعلام شد که وی در دیدارش با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در روم، با ایجاد « یک میکانیزم اتوماتی سهمیه بندی» مهاجران موافقت کرد. قرار است تمامی کشورهای اروپایی در این میکانیزم نقش داشته باشند «در غیر آن با جریمه مالی روبرو خواهند شد.»

اقدام غافلگیر کننده روم در برابر کشتی اوشن ویکنگ

بعد از ماهها تنش ناشی از مسدود شدن بنادر ایتالیا به روی کشتی‌های مهاجران، که با فرمان ماتئو سالوینی اعمال شده بود، حکومت جدید ایتالیا هفته گذشته به ٨٢ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه توسط کشتی اوشن ویکنگ اجازه داد در جزیره لامپدوسا پیاده شوند.

سازمان اس او اس مدیترانه که همراه با سازمان داکتران بدون مرز اوشن ویکنگ را مدیریت می‌کند این اقدام را « غافلگیر کننده» خواند.

فابین لاسال، مدیر عمومی اس او اس مدیترانه با اظهار خوش بینی از تصمیم مقام‌های ایتالیایی گفت: « بعد از یک دوره فاجعه بار، شاید عصر جدیدی آغاز شده باشد.»

او با این حال محتاطانه گفت حکومت جدید که از ائتلاف جنبش ٥ ستاره با حزب چپ دمکرات تشکیل شده، تا هنوز فرمان ضد مهاجران ماتئو سالوینی را « لغو نکرده است.»

تلاش ایتالیا برای سهم‌گیری در اقدامات مشترک اروپایی

یک دیپلمات اروپایی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اقدام اخیر ایتالیا را « تغییری غیرمنتظره» در سیاست‌های روم توصیف کرد و گفت که « بر خلاف گذشته، ایتالیا حال نه تنها کشتی مهاجران را می‌پذیرد بلکه به گونه مساوی در تلاش‌های مشترک با فرانسه و ایتالیا سهم می‌گیرد.»

دیپلمات یاد شده توضیح داد که موضع جدید ایتالیا گفت‌وگوها در سطح اروپا در مورد مهاجران را تسهیل خواهد کرد: « حالا کشورهای دیگر نخواهند گفت چون کشور محل پیاده شدن مهاجران تلاشی از خود نشان نمی‌دهد چرا ما چنین تلاشی را انجام بدهیم؟»

توافق دو روز پیش جوزف کونته، نخست وزیر ایتالیا با امانوئل ماکرون، در مورد ایجاد میکانیزم اتوماتیک سهمیه بندی مهاجران، گامی روشن‌تر در جهت تغییرات اساسی در سیاست‌های مهاجرتی روم به شمار می رود.

 اکنون همه نگاهها به مذاکرات روز دوشنبه آینده در مالتا دوخته شده که طی آن وزیران کشورهای اروپایی درباره دست یابی به یک میکانیزم «موقتی» سهمیه بندی مهاجران گفت‌وگو خواهند کرد.

زیرا به گفته فابین لاسال، « هر روز سپری شده در دریا برای مهاجران یک روز از دست رفته محسوب می‌شود.»

به گفته سازمان اس او اس مدیترانه از آغاز سال ٢٠١٩ تا کنون شمار قربانیان مهاجر در مدیترانه افزایش یافته و به ٦۴٦ نفر رسیده است.

 

 


 

در همین زمینه