پناهجویان افغان در مرکز پذیرش "اداشیف سی در صربستان. عکس از ناصر احمدی
پناهجویان افغان در مرکز پذیرش "اداشیف سی در صربستان. عکس از ناصر احمدی

کمیساری امور مهاجران صربستان و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، تائید می‌کنند که پولیس کرواسیا در برابر مهاجرانی که به گونه غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند، از خشونت کار می‌گیرد. در یکی از این موارد گفته می‌شود که حتی یک پناهجوی زیرسن افغان، از سوی پولیس کرواسیا مورد شکنجه قرار گرفته است.

پس از مسدود شدن مرز هنگری با صربستان، بیشتر مهاجرانی که در صربستان به سر می‌برند، سعی می‌کنند تا از طریق کرواسیا؛ عضو اتحادیه اروپا، وارد این اتحادیه شوند. اما افرادی که تلاش کرده اند تا از این مرز بگذرند، مدعی اند که برای آنان در این کشور فرصت درخواست پناهندگی داده نمی‌شود و آنان با اعمال "لت و کوب به زور" پس به صربستان فرستاده می‌شوند.

ضیاالرحمن پناهجوی افغان یکی از کسانی است که می‌گوید شخصاً مورد برخورد "خشونت‌آمیز نیروهای مرزی کرواسیا" قرار گرفته است. او می‌افزاید: « پولیس کرواسیا رحم نمی‌کند، خیلی شدید می‌زند. من را لت کوب کردند، به رویم اسپری پاشیدند و در طول راه کلاً خواب بودم.»

نور محمدی یکی از مهاجران دیگر جوان افغان که از یک ماه به این طرف در مرکز پذیرش مهاجران در نزدیکی کرواسیا موسوم به "آداشیف سی" به سر می‌برد می‌گوید، حدود یازده بار سعی کرد که به کرواسیا برود، اما موفق نشده است: « من را با مشت و لگد زندند و گفتند که برو به صربستان.»

پناهجویان افغان در مرکز پذیرش "اداشیف سی در صربستان. عکس از ناصر احمدی

با بیشتر پناهجویانی که در این مرکز پذیرش صحبت کردیم مدعی شدند که پولیس کرواسیا به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آنان فرصت ارائه درخواست پناهندگی را نمی‌دهد و پس از "گرفتن پول و شکستاندن تیلفون‌هایشان" آنان را "به زور" به صربستان اخراج می‌کند.

شکنجه یک مهاجر ۱۶ ساله افغان

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، اداره مهاجرت صربستان پولیس مرزی کرواسیا را متهم کرده که یک پناهجوی ۱۶ ساله افغان را شکنجه کرده است. این اداره همچنان گفته که پولیس کرواسیا مانع ۱۶ پناهجوی افغان شده که می‌خواستند در این کشور عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کنند. در بیانیه اداره مهاجرت صربستان آمده است که پولیس کرواسیا در اواخر ماه گذشته، این نوجوان افغان را مورد ضرب و شتم قرار داده بود. گفته می‌شود: «او مورد شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته و شوک برقی داده شده است. این کار منجر به شکستگی قبرغه و خون ریزی داخلی در او شده است.» اداره مهاجرت صربستان نگرانی و خشم‌اش را در این زمینه اعلام کرده و به جامعه جهانی در مورد "اعمال خشونت در برابر مهاجران از سوی پولیس سرحدی کرواسیا" هشدار داده است. 

کرواسیا این اتهام ها را رد کرده است 

وزارت داخله کرواسیا این اتهامات را "بی اساس و [...] کاملاً غیرقابل درک" عنوان کرده و آن را رد نموده است. این وزارت از تلاش‌های پولیس سرحدی برای محافظت از مرزهای خود و اتحادیه اروپا در برابر مهاجران غیرقانونی سخن گفته است. 

تصویر از آرشیف: مهاجران در کرواسیا

پولیس کرواسیا گفته که امسال از ورود غیرقانونی ۹ هزار و ۴۸۷ تن به خاک این کشور جلوگیری و ۶۰۰ قاچاقبر که شماری از آنان صربستانی اند را بازداشت کرده است.   

این نوجوان افغان که خود را شاهرخ خان معرفی می‌کند در حال حاضر با ۱۵ تن دیگری که او را در سفر کرواسیا همراهی می‌کردند، در یکی از کمپ های مهاجران در صربستان به سر می‌برد.

ما این پناهجوی نوجوان را در یکی از کمپ‌های حومه شهر بلگراد ملاقات کردیم. او در صحبت با ما یکبار دیگر این مسائل را بازگو کرد، اما از آنجایی که این پناهجو زیرسن است مسئولان کمپ برای ما اجازه تصویر برداری او را ندادند. 

واکنش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان 

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در صربستان می‌گوید که از سال ۲۰۱۶ به این طرف بررسی ها را در مورد مهاجرانی که از سوی کشورهای همسایه صربستان مورد رفتار خشونت‌آمیز قرار می‌گیرند، آغاز کرده است.

هنس فریدریش شودر، مسئول کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در صربستان نس فریدریش شودر، مسئول کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در صربستان اظهار می‌دارد: تاهنوز در مورد صدها قضیه مدارک جمع آوری شده و برای بررسی و پی‌گیرد به مراجع مسئول سپرده شده است [...] شماری موارد به محاکم ارائه شده اند. او افزود: « ما تلاش می‌کنیم که حقوق مهاجران در زمینه دسترسی به ارائه تقاضای پناهندگی و عدم آسیب رسانیدن فزیکی آنان، نقض نگردد.»  

بیش از ۴۰درصد از دست کم ۳۰۰۰ مهاجر ساکن در صربستان را شهروندان افغانستان تشکیل می دهند

براساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، بیش از ۴۰ درصد از دست کم ۳۰۰۰ مهاجر ساکن در صربستان را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند. این افراد می‌خواهند از طریق هنگری و یا کرواسیا وارد اتحادیه اروپا شوند، اما هنگری مرزش را بسته و گذشتن از مرز کرواسیا نیز با خطرات زیادی به همراست. از این رو آنان در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برند.

 

در همین زمینه