هورست زیهوفر و چند تن دیگر از همکارانش در اتحادیه اروپا در مالتا با یکدیگر دیدار می‌کنند تا راه حلی برای پذیرش مهاجران نجات یافته از بحر پیدا کنند.
هورست زیهوفر و چند تن دیگر از همکارانش در اتحادیه اروپا در مالتا با یکدیگر دیدار می‌کنند تا راه حلی برای پذیرش مهاجران نجات یافته از بحر پیدا کنند.

برخی مقام های ارشد اتحادیه اروپا و شماری از وزرای داخله کشورهای عضو این اتحادیه در تلاش اند که روی تقسیم پناهجویان نجات یافته در بحیره مدیترانه به یک توافق دست یابند. وزیر داخله آلمان اعلام کرده است که برای پذیرش ۲۵ درصد از این افراد توافق خواهد کرد.

وزرای داخله آلمان، فرانسه، مالتا و ایتالیا با نمایندگان اتحادیه اروپا مصمم اند که یک راه حل جامع را در خصوص تقسیم پناهجویانی که از طریق لیبیا به ایتالیا و مالتا می‌آیند، پیدا کنند. مقام های یادشده به این هدف در مالتا گرد هم آمده اند. در این نشست، افزون بر هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان، کریستوف کاستانیز و لوچیانا لامورگیرزه همتایان فرانسوی و ایتالیایی اش نیز حضور دارند. دیمیتریس اوراموپولوس، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا و ماریا اوهیزالو، وزیر داخله فنلند که ریاست شورای اتحادیه اروپا را در حال حاضر بر عهده دارد نیز از شرکت کنندگان در این نشست اند.
این گفتگوها بر محور ورود کشتی های حامل مهاجران نجات یافته به کشورهای اتحادیه اروپا و چگونگی تقسیم آن ها می‌چرخد. در ماه های گذشته، کشتی های حامل مهاجران نجات یافته مجبور بودند روزها و حتی هفته ها در انتظار ورود به یک بندر اروپایی باشند. زیرا ایتالیا و مالتا به این گونه کشتی ها تا زمانی که پذیرش مهاجران توسط کشورهای دیگر اتحادیه اروپا روشن نشده بود، اجازه لنگرانداختن در آب های شان را نمی دادند. 

هورست زیهوفر خوش بین است
هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان گفت: «چندین مساله وجود دارد که حل آن چندان آسان نیست.» باید روشن شود که کشتی های حامل مهاجران نجات یافته در کدام بندرها می‌توانند لنگر بیندازند و روند رسیدگی به درخواست در عرض چه مدت باید انجام شود. به گفته وزیر داخله آلمان این مساله هم باید روشن شود که مهاجران نجات یافته در اروپا چگونه تقسیم شوند و چه کار باید کرد تا قاچاقبران از «این راه حل سوءاستفاده نکنند.»
وزیر داخله فدرال آلمان آماده است که پذیرش یک چهارم حصه از مهاجران نجات یافته را قبول کند. فرانسه ممکن است ۴/۱ دیگر از آن ها را بپذیرد. وزیر داخله آلمان امیدوار است که طی دیدار وزیران داخله اتحادیه اروپا به تاریخ ۸ اکتبر کشورهای دیگر نیز اعلام کنند که در این پروسه تقسیم مهاجران سهم می‌گیرند.
 
میشائل فاروگیا، وزیر داخله مالتا نیز در این مورد نظریات مشابهی را ابراز کرده است. فاروگیا که میزبان این دیدار است، اعلام کرد که هدف شرکت کنندگان در این دیدار پیدا کردن یک راه حل است.
وزیران داخله چهار کشور نامبرده می‌خواهند در ارتباط با مهاجران نجات یافته از بحر راجع به یک مکانیزم برای مواقع اضطراری به توافق برسند.  

زیهوفر و فاروگیا گفتنه اند که در مالتا هنوز به راه حل نهایی دست نیافته اند. قرار است که نتیجه دیدار مالتا به تاریخ ۸ اکتبر به وزرای کشورهای دیگر اتحادیه اروپا ارائه شود و آنان به طور داوطلبانه متعهد به اشتراک در این میکانیزم موارد اضطراری شوند.

دراین میان، ژان اسل بورن، وزیر خارجه لوگزامبورگ بر راه اندازی ماموریت جدید اتحادیه اروپا در زمینه نجات مهاجران از بحر اصرار دارد.  

افزون بر این تقسیم مهاجران نجات یافته از بحر قرار نیست که به طور دائمی به پنج یا شش کشور عضو اتحادیه اروپا محدود بماند. اسل بورن در مصاحبه با روزنامه «دی ولت» (شماره روز دوشنبه) گفت: «ما دست کم به ۱۲ کشور نیاز داریم که مسئولیت شان را به عهده بگیرند و مهاجران نجات یافته از بخش مرکزی بحیره مدیترانه را نجات دهند.»
 

در همین زمینه