عکس از آرشیف دویچه وله/ یکی از صنوف درسی پناهجویان را نشان می‌دهد.
عکس از آرشیف دویچه وله/ یکی از صنوف درسی پناهجویان را نشان می‌دهد.

۶۱ درصد از پناهجویانی که در کورس زبان و ادغام در آلمان اشتراک کرده اند، پس از اتمام کورس مهارت زبان آلمانی خود را مثبت ارزیابی کرده اند. اما شمار زیادی به ویژه زنان، نیاز دارند که این کورس ها را تکرار کنند.

خبر خوب این است که اکثر پناهجویان، کورس آموزش زبان و ادغام را با موفقیت پشت سر می‌گذارند. این خبر بر اساس تحقیقات اخیر اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) روشن گردیده است. پس از اتمام دوره های آموزش زبان، ۶۱ درصد از پناهجویان مهارت زبان آلمانی شان را خوب یا بسیار خوب ارزیابی کرده اند. کسانی که در کورس های آموزش زبان شرکت نکرده اند، تنها ۱۷ درصد از مهارت زبان آلمانی شان راضی هستند.

در گزارش اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان آمده است که "پناهجویان نسبت به سایر شرکت کنندگان کورس های آموزشی زبان، مانند کسانی که از اتحادیه اروپا به آلمان آمده اند، با مشکلات بیشتر روبرو اند و این کورس ها را به سختی پیش می‌برند. زیرا پناهجویان اغلب سویه تحصیلی پائین تری در کشورهای شان داشته اند و سطح سواد آنها پائین تر است."

در سال های اخیر، میزان پناهجویانی که در کورس های آموزش زبان و ادغام شرکت می‌کنند، افزایش یافته است. اما گفته شده است که شرکت کنندگان این دوره های آموزشی، "پیشرفت کمتر در یادگیری زبان" و "نیاز به مشاوره بیشتر داشته اند."

بر اساس این ارزیابی، معلمانی که به پناهجویان درس می‌دهند با "چالش های پیچیده ای" دست و پنجه نرم می‌کنند. از جمله می توان از مشکلات ناشی از سطح پائین تعلیمی شرکت کنندگان این دوره های آموزشی، فشارهای ناشی از آسیب های روانی و مشارکت پائین زنان یاد کرد.

آنا تیسوت، یکی از تحقیق کنندگان اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان می‌گوید که "اگر چه ما از قبل می‌دانستیم كه زنان پناهجو از شرایط نامطلوب برخوردار هستند، اما میزان تفاوت های جنسیتی برای ما شگفت آور بود."

به طور متوسط، زنان پناهجو از سطح تحصیلات و آموزش های حرفه ای کمتری برخوردار هستند. همچنین آنها بیشتر در معرض گرفتار شدن به اختلالات و فشارهای روانی پس از حادثه مواجه اند. علاوه بر این، زنان وقتی که طفل به دنیا می آورند باید از نوزاد مراقبت کنند و کمتر می‌توانند در کورس های آموزش زبان و ادغام شرکت کنند.

تیسوت می‌گوید که با در نظرداشت این گونه چالش ها، باید معلمان حمایت های بیشتر به دست بیاورند. از جمله از آموزش های ویژه برای معلمان می‌توان یاد کرد. مثلا طی یک پروژه آزمایشی، معلمان در مورد آسیب ها و فشارهای روانی آموزش می‌بینند.

یکی از صنوف آموزش زبان و ادغام در آلمان.

۸۰ درصد معلمان دوره های آموزشی زنان اند

برای یافتن معلمان خوب و با انگیزه برای دوره های آموزشی زبان و ادغام، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان در سال ۲۰۱۶ حد اقل معاش معلمان را از ۲۳ یورو به ۳۵ یورو در ساعت افزایش داد. معلمانی که دوره های سوادآموزی را پیش می‌برند، ۴۰ یورو در ساعت دریافت می کنند.
یکی از معلمانی که مصاحبه شده است، کارش را در دوره های سوادآموزی "مشقت‌بار" تعریف کرده است. این معلم گفته است که "بسیار سخت است که برای خود انگیزه ایجاد کنیم، وقتی که تلاش های ما نتیجه ملموسی نمی‌دهد."

بر اساس این تحقیق، ۸۰ درصد معلمان زن اند و ۷۶ درصد از معلمان تبعه آلمان هستند.

اپوزیسیون سیاسی حکومت فدرال آلمان از وضعیت کورس های آموزش زبان و ادغام انتقاد کرده است. گوکای اکبلوت، کارشناس امور ادغام در حزب چپ های آلمان از انتظار طولانی برای شرکت در دوره های آموزش زبان انتقاد کرده است. او خواستار مراقبت بهتر از کودکان شده است تا زنان بتوانند در این دوره های آموزشی شرکت کنند.

با این همه، فیلیز پولات، نماینده سبزها در پارلمان از هزینه ای که اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی برای این تحقیق به مصرف رسانیده است، شدیدا انتقاد کرده است. او گفته است که نتایج این تحقیقات تعجب آور و غیرمنتظره نیست، اما برعکس هزینه ۲،۴ میلیون یورویی برای این تحقیق، بسیار زیاد است. 

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه