یک کشتی سازمان غیر دولتی Refugee Rescue یک قایق لاستیکی حامل مهاجران افغان را  در نزدیکی جزیره لیسبوس همراهی می‌کند، ١٦ سپتمبر ٢٠١٩. عکس از خبرگزاری رویترز
یک کشتی سازمان غیر دولتی Refugee Rescue یک قایق لاستیکی حامل مهاجران افغان را در نزدیکی جزیره لیسبوس همراهی می‌کند، ١٦ سپتمبر ٢٠١٩. عکس از خبرگزاری رویترز

محافظان ساحلی یونان روز جمعه ٢٧ سپتمبر اجساد ٧ مهاجر از جمله یک کودک را که در دریای اژه غرق شده بودند یافته‌اند. در این حادثه، ١٢ مهاجر دیگر شامل چهار کودک، پنج مرد و سه زن از مرگ نجات داده شدند.

به گفته محافظان ساحلی یونان، کشتی کوچک حامل این مهاجران هنگام غرق شدن در نزدیکی جزیره "اینوسس" در فاصله میان جزیره شیوس و سواحل ترکیه در حرکت بود. قربانیان این حادثه، یک کودک، چهار طفل و دو زن هستند.

گفته شده که مهاجران غرق شده اتباع ترکیه هستند که از سوی دولت این کشور به طرفداری از فتح الله گولن، از مخالفان سیاسی رجب طیب اردوغان؛ رئیس جمهور ترکیه متهم شده بودند و می‌خواستند از یونان درخواست پناهندگی سیاسی کنند.

 این مهاجران بخشی از صدها مهاجر دیگر هستند که تلاش می‌کنند در کشتی‌های کوچکی که بیشتر از ظرفیت خود مسافر سوار می‌کنند، از دریای اژه عبور کنند و خود را به یونان برسانند.

بر بنیاد آمار سازمان بین المللی مهاجرت، از آغاز سال ٢٠١٩ تا کنون بیشتر از ٥٠ مهاجر در دریای اژه غرق شده‌اند.

افزایش ورود پناهجویان به یونان؛ نگرانی از شکست توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه

بخش اعظم مهاجرانی که موفق می‌شوند خود را به یونان برسانند مهاجران سوری یا افغان هستند که کشورهای شان را به دلیل جنگ و خشونت ترک می‌کنند.

اتخادیه اروپا و ترکیه در سال ٢٠١٦ توافقی را به امضا رساندند که بر بنیاد آن ترکیه باید مانع حرکت مهاجران از این کشور به سوی اروپا گردد. در مقابل اتحادیه اروپا تعهد کرده است مبلغ شش میلیارد دالر را به ترکیه کمک کند.

علیرغم این توافق، در ماه‌های اخیر ورود مهاجران از ترکیه به یونان به گونه چشمگیری افزایش یافته است.

نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، هفته گذشته اعلام کرد حدود سه هزار مهاجر جدید از طریق ترکیه به جزایر یونان رسیده‌اند.


 

در همین زمینه