عکس آرشیف: یک کشتی اسپانیایی در حال ترک بندر لامپدوسا. عکس از رویترز
عکس آرشیف: یک کشتی اسپانیایی در حال ترک بندر لامپدوسا. عکس از رویترز

٨٠ مهاجر روز یکشنبه ٢٩ سپتمبر در سه گروه جداگانه به جزیره لامپدوسا در ایتالیا رسیدند. این مهاجران سپس به یک مرکز پذیرایی و ثبت نام در جزیره انتقال داده شدند.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی، دو قایق حامل مهاجران هرکدام با ٢٥ سرنشین، شنبه شب گذشته توسط محافظان ساحلی و پولیس بندری لامپدوسا دستگیر شدند.

در یک مورد دیگر ٣٠ مهاجر تونسی که بامداد روز یکشنبه در یک قایق به ساحل کالا پالمه در جنوب لامپدوسا رسیده بودند، توسط پولیس متوقف شدند. 

این مهاجران سپس به یک مرکز پذیرایی و ثبت نام در جزیره انتقال داده شدند.

با بهبود وضعیت آب و هوا در هفته‌های اخیر، ورود مهاجران به سواحل جنوبی لامپدوسا افزایش یافته است.

رسانه‌های ایتالیایی می‌گویند در این اواخر کشتی‌های نسبتاً بزرگ یا کشتی‌های ماهیگیری  مهاجران را به نزدیکی لامپدوسا می‌ رسانند و سپس آنان را در کشتی‌های کوچک جابجا می‌کنند.

روزنامه لا ریپوبلیکا ایتالیا گزارش داده است که در این اواخر تعداد زیادی از مهاجران به تنهایی و بدون کمک کشتی‌های نجات یا گاردهای ساحلی، خود را به سواحل ایتالیا می‌رسانند.

به نوشته این روزنامه، از آغاز سال جاری تا روز ٢١ سپتمبر حدود ٥٥٠٠ مهاجر غیرقانونی به تنهایی وارد جزیره شده‌اند در حالیکه رقم کلی مهاجران تازه وارد به ٦٦٢٠ تن می‌رسد.

همزمان کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان خبر داده است که یک گروه ٧٠ نفری از مهاجران که از چندین روز در آب‌های نزدیک لیبیا سرگردان بودند، روز یکشنبه توسط محافظان ساحلی لیبیا نجات و به دوباره به لیبیا انتقال داده شدند.

به گفته این نهاد سازمان ملل، دو تن از مهاجران در وضعیت وخیمی قرار داشتند. این نهاد همچنان تصریح کرده که بنادر لیبیا برای پیاده کردن مهاجران امن شمرده نمی‌شوند.

در یک مورد دیگر، مقام‌های مراکش از مرگ هفت مهاجر مراکشی در آب‌های نزدیک کازابلانکا خبر دادند. اجساد این مهاجران روز شنبه توسط محافظان ساحلی مراکش از آب بیرون آورده شد.

مقام‌ها گفته‌اند مهاجران یاد شده می‌خواستند خود را به سواحل اسپانیا برسانند.    


 

در همین زمینه