کمپ ووچیاک قبلا محل دفن زباله بوده و در مجاورت مناطق آلوده به ماین قرار دارد. (عکس:ارشیف)
کمپ ووچیاک قبلا محل دفن زباله بوده و در مجاورت مناطق آلوده به ماین قرار دارد. (عکس:ارشیف)

سازمان ملل روز سه شنبه از بوسنیا خواست که از مجبور کردن مهاجران به زندگی در یک کمپ ناامن دست بردارد. سازمان ملل کمپ ووچیاک را که در نزدیکی مرز بوسنیا با کرواسیا قرار دارد، برای اسکان دادن پناهجویان نامناسب خواند.

حدود ۸۰۰ مهاجر مجبور به زندگی در کمپ "ووچیاک" هستند. ووچیاک که قبلا محل دفن زباله بوده است  و در مجاورت مناطق آلوده به ماین قرار گرفته، ۸ کیلومتر از مرز این کشور با کرواسیا فاصله دارد. دراین محل امکانات آب رسانی، برق، مراقبت های طبی وجود ندارد و امکان استفاده از تشناب نیز بسیار محدود است.
 
فلیپه گونزالس مورالس، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر مهاجران به گزارشگران گفت: «این مکان ... برای زندگی انسان ها کاملا نامناسب و ناشایسته است». او در ادامه گفت: «زمستان در حال نزدیک شدن است. من درخواستم را در زمینه پیدا کردن یک راه حل به موقع برای کمک به آن هایی که سرپناه مناسبی ندارند، تکرار می کنم».
  
از زمانی که هنگری، اسلوانیا و کرواسیا که عضو اتحادیه اروپا هستند، مرزهای شان را بسته اند، بوسنیا شاهد افزایش مهاجران بوده است.
 
از سال ۲۰۱۸ تا به حال ۴۰ هزار مهاجر وارد این کشور شده اند. ۳۷۰۰ تن از آن ها در منطقه بیهاج به سر می برند و امیدوارند که با عبور از مرز وارد کرواسیا شده و از آن جا سفرشان را به غرب اروپا ادامه دهند. تقریبا ۲۰ درصد از آن ها طفل هستند.
 
مورالس گفت که ساختار سیاسی شکننده بوسنیا توانایی این کشور را برای تامین حقوق ابتدایی پناهجویان تضعیف کرده است. این کشور براساس توافقنامه صلحی که به جنگ های سال های ۱۹۹۰ پایان داد، براساس قومیت تقسیم شده است.
  
جمهوری صرب (که اکثریت جمعیت آن را صرب های بوسنیا تشکیل می دهند) و بخشی از بوسنیا است، از پذیرش هرگونه مهاجری در خاکش خودداری کرده است. بوسنیا از فدراسیون بوسنیا و هرزگوینا و جمهوری صرب تشکیل شده است. بیشتر جمعیت فدراسیون بوسنیا و هرزگوینا را شهروندان بوسنیایی و کروات های بوسنیایی تشکیل می دهند.
  
مورالس با تاکید از مقام های مسئول در همه سطوح خواست که طی همکاری با یکدیگر نسبت به مساله مهاجرت واکنش نشان دهند.
 
حدود ۹۳ درصد از مهاجران گفتند که قصد دارند در بوسنیا درخواست پناهندگی بدهند، اما فقط ۵.۴ درصد از آن ها توانستند با غلبه بر موانع متعدد قانونی درخواست پناهندگی بدهند. 

 

در همین زمینه