عکس آرشیف: یک کشتی نیروهای دریایی ایتالیایی در نزدیکی لامپدوسا. عکس از رویترز
عکس آرشیف: یک کشتی نیروهای دریایی ایتالیایی در نزدیکی لامپدوسا. عکس از رویترز

نگهبانان ساحلی ایتالیا بعد از ظهر روز دوشنبه ٧ اکتوبر اجساد ١٣ مهاجر زن را از آبهای نزدیک لامپدوسا پیدا کردند. این مهاجران بعد از واژگون شدن یک کشتی حامل ٥٠ مهاجر در نیمه شب یکشنبه بر دوشنبه در این منطقه در آب غرق شدند. بازماندگان این حادثه گفته‌اند برخی از قربانیان حامله بوده‌اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی محافظان ساحلی ایتالیا منتشر شد گفته شده که آنان اندکی بعد از نیمه شب یکشنبه ( بامداد دوشنبه ٧ اکتوبر) آگاهی یافتند که یک کشتی حامل ٥٠ مهاجر در نزدیکی لامپدوسا در حال غرق شدن است.

هنگامی‌که نگهبانان ساحلی به محل حادثه رسیدند «وضعیت نامناسب آب و هوا و سراسیمگی مهاجران» باعث واژگون شدن کشتی شد.

نگهبانان ساحلی توانستند در جریان عملیات نجات ٢٢ مهاجر را از آب نجات دهند و در طول روز دوشنبه اجساد ١٣ مهاجر را که زنان بودند پیدا کنند.

به گفته نگهبانان ساحلی ایتالیا، ٢٢ نفر در جریان عملیات نجات از غرق شدن نجات یافتند اما دهها مهاجر دیگر در این میان ناپدید شده‌اند.

گزارشهای اولیه شمار قربانیان را دو تن ذکر کرده بودند اما با ادامه جستجوها در طول روز دوشنبه اجساد بیشتری پیدا شدند.

بازماندگان حادثه به رسانه‌های ایتالیایی گفته‌اند  که دستکم ٨ تن از ناپدید شدگان کودکان و تعدادی هم زنان حامله هستند.

در جریان تلاش‌ها برای نجات مهاجران ناپدید شده، مقام‌های ایتالیایی خواستار کمک از کشتی خیریه  اوشن ویکنگ شدند که در نزدیکی منطقه حضور داشت. سازمان اس او اس مدیترانه با انتشار پیامی در تویتر نوشت که  کشتی رهسپار محل حادثه شده است.

توتو مارتلو، شهردار لامپدوسا خواستار دستگیری شبکه‌های قاچاقبران انسان شد.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، کشتی حامل این مهاجران از تونس حرکت بود و بیشتر سرنشینان آن تونسی و تعدادی هم ساکنان افریقای غربی بودند.

از آغاز سال جاری دستکم ١٠۴١ مهاجر در تلاش عبور از مدیترانه و برای رسیدن به اروپا، جان خود را از دست داده‌اند.


 

در همین زمینه