هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان.
هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان.

وزیر داخله آلمان فدرال خواهان همبستگی بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه سیاست مهاجرت شد و هشدار داد، در غیر این صورت ممکن است شمار مهاجرانی که به اروپا می آیند، از سال ۲۰۱۵ هم بیشتر شود.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال به روزنامه «بیلد ام زونتاگ» گفت: «ما باید به شرکای اروپایی مان برای کنترول مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا بیشتر کمک کنیم». او افزود: «ما خیلی آن ها را تنها گذاشته ایم». وی افزود: «اگر امکانات این کمک فراهم نشود، یک موج جدید مهاجرت را مانند سال ۲۰۱۵ تجربه خواهیم کرد، حتی شاید موج بزرگتری از چهار سال گذشته باشد.»

وزیر داخله آلمان گفت که به همراه اورزولا فون دیرلاین، رئیس جدید کمیسیون اتحادیه اروپا "هرکاری از دستش برمی آید انجام می دهد که چنین اتفاقی دوباره رخ ندهد" و انگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز به او وعده «حمایت کامل» را داده است.

افزون براین زیهوفر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که برای کمک به ترکیه بیشتر تلاش کنند. او روز یکشنبه به روزنامه «ولت ام زونتاگ» گفت: «ترکیه شمار بسیار زیادی از مهاجران را پذیرفته است و دراین زمینه خیلی زحمت کشیده است.»

به همین خاطر او می خواهد که «همکاری با ترکیه را پیش از گذشته تقویت کند». وزیر داخله آلمان در پاسخ به این سوال که انقره بیشتر از شش میلیارد وعده داده شده در چارچوب معاهده مهاجرت در سال ۲۰۱۶، چه مبلغ دیگری را قرار است دریافت کند؟ اضافه کرد: «من به عنوان وزیر امور داخله آلمان اجازه ندارم دراین زمینه به تنهایی تصمیم بگیرم.»

افزایش واضح شمار مهاجران

زیهوفر در روزهای گذشته از یونان و ترکیه دیدار کرده و به هر دو کشور وعده حمایت بیشتر برای غلبه بر بحران مهاجرت را داده است. او در طول سفرش گفت که سال ها است ترکیه و یونان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا بسیار تحت فشار هستند و شمار مهاجران در آنجا به شدت افزایش یافته است.

با آنکه ارودگاه های پناهجویان در جزایر یونان خیلی مزدحم شده اند، اما با آنهم روزانه پناهجویان تازه وارد به وسیله این بس ها به کمپ ها آورده می شوند. عکس: امان الله جواد

اردوغان اتحادیه اروپا را تهدید کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه چندی پیش تهدید کرده بود که اگر حمایت مالی بیشتری از اتحادیه اروپا دریافت نکند، دروازه های کشور را برای مهاجران باز می کند تا به سوی اروپا بروند.

همزمان او خواهان کمک برای تاسیس یک منطقه موسوم به «منطقه امن» در شمال سوریه شد. اردوغان می خواهد در شمال سوریه یک منطقه امن برای دو میلیون مهاجر سوریایی ایجاد کند و بخشی از مهاجران مقیم در ترکیه را به آن جا بفرستد.

ترکیه می خواهد چنین منطقه ای را به تنهایی کنترول کند. چون واحد دفاع خلق کُرد «وای پی جی» در آنجا مناطقی را کنترول می کند. ترکیه ملیشه های «وای پی جی» را یک سازمان تروریستی می داند.

ایالات متحده امریکا که در سوریه به همراه واحد دفاع خلق کُرد علیه ملیشه های تروریستی داعش می جنگند، اطمینان داده بودند که برای تاسیس این منطقه کمک می کنند.

آنها می خواستند به این ترتیب جلوی حمله ترکیه به متحدین کردشان را بگیرند. اما مهلتی که اردوغان در این زمینه تا آخر سپتمبر تعیین کرده بود به پایان رسیده است. اردوغان در روزهای گذشته مکرر به حمله به این منطقه تهدید کرده بود.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله


 

در همین زمینه