مهاجران شرایط زندگی در کمپ موریا را « غیرانسانی» توصیف می‌کنند، اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز
مهاجران شرایط زندگی در کمپ موریا را « غیرانسانی» توصیف می‌کنند، اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز

مقام‌های یونانی ٥٠٠ مهاجر را که اکثراً افغان و ایرانی بودند از کمپ موریا در جزیره لیسبوس به یکی از بنادر نزدیک آتن انتقال دادند. انتقال این مهاجران یک هفته بعد از آتش سوزی اخیر در کمپ موریا صورت گرفته که طی آن یک زن مهاجر افغان جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه ٦ سپتمبر، حدود ٥٠٠ مهاجر که بیشتر شان خانواده‌های افغان و ایرانی بودند توسط یک کشتی مسافر بری از جزیره لیسبوس به بندر " پیره" در نزدیکی آتن انتقال داده شدند. این مهاجران بعدتر در یک کمپ در شمال یونان جابجا خواهند شد.  

فیاض، یک مهاجر افغان که هنگام سوار شدن به کشتی، دختر هفت‌ماهه‌اش را در آغوش گرفته بود به خبرگزاری فرانسه گفت: « خوشحال هستیم که جهنم موریا را ترک می‌کنیم.»

در همین مورد: کمپ موریا: پولیس، منبع نگرانی و شایعات برای مهاجران

کمپ موریا مزدحم‌ترین کمپ مهاجران در اروپا محسوب می‌شود که شرایط زندگی زندگی در آن از سوی مهاجران و رسانه‌ها « رقت بار و غیرانسانی» توصیف شده است.

با افزایش رقم ورود مهاجران به جزایر یونان در هفته‌های اخیر، همین اکنون بیشتر از ٢٦ هزار مهاجر در این جزایر به سر می‌برند.

بعد از سال ٢٠١٦، برای اولین بار یونان بار دیگر به مهم‌ترین کشور ورودی مهاجران به اروپا بدل شده است.

به دلیل وضعیت انفجاری در جزایر یونان، کمیساریای سازمان ملل برای پناهندگان، هفته گذشته از حکومت این کشور خواست تا برنامه انتقال بیش از ٥٠٠٠ مهاجر به داخل شهرها را تسریع کند.

حکومت راستگرا و محافظه‌کار یونان اعلام کرده است که برای مقابله با موج مهاجران، سختگیری در روند اعطای پناهندگی را افزایش خواهد داد تا مهاجران رد شده را به ترکیه بازگرداند.

حکومت یونان تعهد کرده است که تا پایان سال ٢٠٢٠ میلادی حدود ١٠ هزار مهاجر را به ترکیه پس خواهد فرستاد. 

در همین زمینه