کشتی نجات «اوشین وایکینگ» که مدیریت آن را «اس او اس مدیترانه» و «داکتران بدون مرز» برعهده دارند. سازمان «اس او اس» مدیترانه از وزیران داخله اتحادیه اروپا برای این که در زمینه تقسیمات مهاجران نجات یافته به نتیجه مشخصی دست نیافتند، انتقاد کرد.
کشتی نجات «اوشین وایکینگ» که مدیریت آن را «اس او اس مدیترانه» و «داکتران بدون مرز» برعهده دارند. سازمان «اس او اس» مدیترانه از وزیران داخله اتحادیه اروپا برای این که در زمینه تقسیمات مهاجران نجات یافته به نتیجه مشخصی دست نیافتند، انتقاد کرد.

شماری از سازمان های مددرسان می‌گویند، هرچند شماری از وزرای داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد یک «پروژه امتحانی» تقسیم نمودن پناهجویان نجات یافته از بحر گفتگو کرده اند، اما به توافق مشخص دست نیافته اند. نویسندگان این بیانیه پرسیده اند: « امنیت انسان های نجات یافته را در جریان ماموریت های بعدی چگونه تامین کنیم و آن ها را به کجا انتقال دهیم »؟

داوید اشتارکه، مدیر کل سازمان مددرسان «اس او اس مدیترانه» در آلمان گفت، ۱۶ ماه پس از نخستین باری که از ورود یک کشتی حامل مهاجران نجات یافته جلوگیری شد، کشورهای اتحادیه اروپا «هنوز هم در مورد یک راه حل به توافق نرسیده اند. اشتارکه تاکید کرد که در قانون بین المللی بحری برجسته شده است که مهاجران مدت کوتاهی پس از نجات یافتن بتوانند از کشتی پیاده شوند و به محل امن انتقال یابند.» 

داوید اشتارکه در ادامه گفت: «در این باره باید خیلی زودتر از این قانونی تنظیم می شد تا بتوان به این بلاتکلیفی غیرانسانی که اشخاص نجات یافته گرفتار آن اند و جلوگیری از فعالیت کشتی های نجات بالاخره پایان داد».  

این سازمان تاکید کرد که تنظیم یک قانون برای کمک به مهاجران نجات یافته در مسیر پایان دادن به این فاجعه بشری در بحیره مدیترانه فقط گام اول به شمار می آید: «در بخش مرکزی بحیره مدیترانه و در برابر سواحل لیبیا کشتی های نجات به اندازه کافی وجود ندارد و نجات مهاجران از بحر در موارد اضطراری هماهنگ نشده است.»

اشتارکه از همکاری اتحادیه اروپا با گارد ساحلی لیبیا نیز انتقاد کرد و گفت: «آن ها (مقام های اتحادیه اروپا) باید خودشان یک برنامه نجات از بحر را عملی کنند و یا اینکه ماموریت سوفیای اتحادیه اروپا را دوباره با استفاده از کشتی (های نجات) احیا کنند.» 

در جریان دیدار وزرای داخله اتحادیه اروپا که روز سه شنبه در لوگزامبورگ برگزار شد، به غیر از آلمان، فرانسه، ایتالیا و مالتا هیچ کشور دیگری وعده مشخصی برای اشتراک در معاهده تقسیمات مهاجران نجات یافته نداد.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان گفت که حدود ده تا ۱۲ کشور شرکت کننده با این معاهده مخالفت نکرده اند و راه گفتگو را باز گذاشته اند. اما برای رسیدن به توافق باید از موانع زیادی عبور کرد. 

وزیر داخله آلمان در ادامه ابراز کرد که از نظر او اصلاح سیاست مشترک اروپا در قبال پناهندگی «لازم» است و در حال حاضر «شانس» چنین اصلاحاتی وجود دارد. زیهوفر گفت: «به نظر من ما نباید چنین فرصتی را از دست بدهیم.» اما این را هم نباید فراموش کنیم: «اگر در انتظار ۲۷ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا باشیم، هیچگاه موفق به تدوین سیاست مشترک اروپا در زمینه پناهندگی نمی شویم.»


 

در همین زمینه