در پی عملیات ترکیه در خاک سوریه، ساکنان رأس‌العین محل زندگی خود را ترک می‌کنند
در پی عملیات ترکیه در خاک سوریه، ساکنان رأس‌العین محل زندگی خود را ترک می‌کنند

عملیات زمینی ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه باعث آوارگی هزاران تن از ساکنان این منطقه به‌خصوص مردم تل ابیض و رأس‌العین شده است. هم‌زمان سناتورهای امریکایی طرحی را برای تحریم شدید ترکیه و شخص اردوغان به کنگره خواهند برد.

به گفته شاهدان عینی، حمله زمینی ارتش ترکیه به محل استقرار نیروهای کرد سوریه در شمال شرقی این کشور باعث آوارگی هزاران نفر از ساکنان این منطقه شده است.

یکی از این شاهدان، امروز پنجشنبه ۱۸ (۱۰ اکتوبر) به خبرگزاری رویترز گفت که گروه وسیعی از غیرنظامیان شهر تل ابیض را ترک کرده‌اند. تل ابیض در نزدیکی مرز دو کشور و در مقابل شهر آقچه‌قلعه ترکیه قرار دارد.

خبرنگاران رویترز نیز حملات به تل ابیض را از آقچه‌قلعه ترکیه مشاهده کرده‌اند. طبق این گزارش، تل ابیض یا اطراف آن بارها مورد حمله موشکی ترکیه قرار گرفته است. سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه که اکثر اعضای آن را کردها تشکیل می‌دهند، از طریق توییتر اعلام کرد که این نیروها در مقابل حمله زمینی ترکیه مقاومت کرده‌اند.

هزاران نفر از ساکنان شهر رأس‌العین سوریه نیز که در کنار مرز دو کشور قرار دارد پس از حملات ترکیه از محل زندگی خود گریخته‌اند. به گزارش نیروهای دمکراتیک سوریه، در جریان حملات هوایی ترکیه، دست‌کم پنج غیرنظامی و سه تن از رزمندگان این گروه کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه نیز دیروز چهارشنبه از حمله ارتش این کشور به در مجموع ۱۸۱ هدف نظامی خبر داد. حملات در درجه اول متوجه شبه‌نظامیان کرد موسوم به "یگان‌های مدافع خلق" بوده که ترکیه آن را گروهی "تروریستی" می‌داند.

یکی از اعضای بلندپایه یگان‌های مدافع خلق که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با رویترز به تفوق نظامی ترکیه اذعان کرد و گفت که این جریان «سلاح‌های سنگین برای مقابله با تانک‌ها و جنگنده‌های ترکیه ندارد.»

اجلاس اتحادیه عرب به خواست مصر شنبه آینده برای رسیدگی به بحران موجود تشکیل خواهد شد. مصر به‌شدت اقدام ترکیه را محکوم کرده است. حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب نیز عملیات ترکیه در خاک سوریه را حمله‌ای "غیرقابل قبول" به یکی از اعضای این اتحادیه دانسته است.

احتمال اعمال تحریم‌های شدید آمریکا علیه ترکیه

هم‌زمان با عملیات زمینی آنکارا در خاک سوریه، سناتورهای آمریکایی از دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در نظر دارند تحریم‌هایی را علیه شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، وضع کنند.

سناتورهای آمریکایی ترکیه را تهدید کرده‌اند که چنانچه حملات خود علیه کردها در شمال سوریه را متوقف نکند، با مجازات‌های سنگینی مواجه خواهد شد. لیندسی گراهام جمهوری‌خواه و کریس وان هولن دمکرات از تحریم‌هایی خبر دادند که بر اساس آن، قرار است دارایی‌های رهبران ترکیه در آمریکا مسدود شود.

علاوه بر اردوغان، از جمله معاون رئیس جمهوری و وزیر دفاع ترکیه نیز مشمول این تحریم‌ها خواهند شد. افزون بر این، طبق طرح سناتورهای امریکایی شرایط دریافت ویزای سفر به ایالات متحده برای رهبران ترکیه دشوارتر خواهد شد.

این طرح مجازات‌های متعدد دیگری را نیز در نظر گرفته است؛ از جمله فروش تجهیزات نظامی امریکایی به ارتش ترکیه ممنوع خواهد شد. همچنین افراد و شرکت‌های خارجی نیز که وارد معاملات نظامی با ترکیه شوند، مشمول تحریم‌های امریکا خواهد شد.

سناتور وان هولن اعلام کرد که پیش‌نویس قطعنامه به محض تشکیل جلسه کنگره آمریکا در هفته آینده ارائه خواهد شد. به گفته این سناتور دمکرات، او خواستار رأی‌گیری فوری بر سر این طرح خواهد شد تا "پیامی روشن" در راستای توقف عملیات ترکیه و عقب‌نشینی ارتش این کشور، برای آنکارا فرستاده شود.

به گفته سناتور گراهام جمهوری‌خواه نیز انتظار می‌رود طرح مزبور با حمایت گسترده و فراجناحی اعضای کنگره مواجه شود. پس از سنای امریکا، مجلس نمایندگان این کشور نیز بایستی بر سر این طرح رأی‌گیری کند.

واکنش اروپا

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواسته است که به گونه فوری حملات خود را پایان بخشد و از همه جناح ها خواستار خویشتنداری شده است. یونکر هشدار داد که اتحادیه اروپا "مناطق امن" در داخل سوریه را تمویل مالی نخواهد کرد. رئیس کمیسیون اروپا در برابر قانونگذاران در بروکسل گفت: «اگر پلان ترکیه شامل ایجاد به اصطلاح "مناطق امن" باشد، انتظار نداشته باشد که اتحادیه اروپا برای آن پول بپردازد.»

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان آغاز حملات ترکیه را "با شدیدترین لحن ممکن" محکوم کرده است. ماس از انقره خواسته است که حملات خود را پایان بخشد و منافع امنیتی خود را از راه های مسالمت آمیز دنبال کند.

وزیر امور خارجه آلمان در برلین اظهار کرد: «ترکیه سبب بی ثباتی بیشتر در منطقه میشود، در حالی که خطر تجدید فعالیت داعش وجود دارد.»

از منظر هایکو ماس، این اقدامات ترکیه منجر به بحران بشری در منطقه می شود و موج تازه مهاجرت را هم ایجاد خواهد کرد. ژان-ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه هم با نشر یک مطلب در صفحه تویترش، این حملات را محکوم کرده است. از جانب دیگر، دومینیک راب، همتای بریتانیایی اش نیز "نگرانی جدی" را در خصوص این حملات مطرح کرده است.

دویچه وله  

 

در همین زمینه