سویدن در سال ۲۰۱۶ کنترول مرزی را بر روی پل اوریزوند آغاز کرد.
سویدن در سال ۲۰۱۶ کنترول مرزی را بر روی پل اوریزوند آغاز کرد.

دنمارک اعلام کرد که می خواهد برای مبارزه با جرائم فرامرزی کنترول مرزهایش را با سویدن تشدید کند. چند شهروند سویدن مظنون هستند که در ماه های اخیر در پایتخت دنمارک مرتکب حملات جدی شده اند.

نیک هاکروپ، وزیر عدلیه دنمارک روز پنجشنبه اعلام کرد که کنترول موقت مرزی سر از ۱۲نومبر آغاز می شود. هاکروپ به گزارشگران گفت: «ما اکنون با اجرای کنترول موقت مرزی و افزایش فعالیت پولیس در منطقه مرزی با سویدن محافظت از مرز کشورمان با سویدن را تشدید می کنیم». 
هاکروپ در ادامه گفت، این بازرسی های نمونه وار (نخست به مدت شش ماه) در اسکله ها، قطارها، پل اوریزوند، جاده و خط مشترک راه آهن بین دو کشور انجام می شود و برای همگان مشهود است». 
هر روز هزاران تن بر روی پل اوریزوند رفت و آمد دارند. هاکروپ گفت که پولیس تلاش می کند تا مردم به خاطر این بازرسی ها در رفت و آمد روزانه شان دچار مشکل نشوند.   
تمدید بازرسی های نمونه وار در مرز دنمارک با آلمان، به شمول اسکله ها و مرز مشترک زمینی در شمول این اقدامات امنیتی جدیدی است که حکومت دنمارک قصد اجرای آن را دارد. این بازرسی ها که در اوائل سال  سال ۲۰۱۶ آغاز شدند، تا ماه می سال ۲۰۲۰ ادامه خواهند داشت. اما این تغییرات نخست باید به تایید اتحادیه اروپا برسد.  

سویدن ممکن است که از الگوی دنمارک پیروی کند

در حال حاضر دو شهروند سویدنی در دنمارک بازداشت هستند. آن ها مظنون به این هستند که در انفجاری که در ماه اگست بیرون از سازمان مالیات دنمارک رخ داد، دست داشته اند. پنج شهروند سویدی در دنمارک بازداشت هستند. آن ها مظنون به این هستند که در ماه جون در کپن هاگ مرتکب دو قتل شده اند. آن ها تا به حال به طور رسمی متهم نشده اند.  سویدن که از سال ۲۰۱۵ تا به حال برای جلوگیری از ورود مهاجران  مرزهایش را کنترول می کند، از این خبر استقبال کرد. میکائل دامبرگ، وزیر داخله این کشور با نشر یک بیانیه گفت: «ما از این که دنمارک برای مبارزه با جرائم در منطقه اوریزوند وارد عمل شده است، استقبال می کنیم».  
سویدن می گوید که امکان دادن اختیارات بیشتر به پولیس برای انجام عملیات در مناطق مرزی را بررسی می کند. نظارت با کمره بر وسایل نقلیه در شمول این اختیارات بیشتر خواهد بود.

واقعیت راجع به مهاجرت و جرائم در سویدن و دنمارک 

جرائم خشونت آمیز در سویدن طی سال های اخیر به یک مساله سیاسی تبدیل شده و به تصویب قوانین سختگیرانه تر در زمینه کنترول اسلحه و تشدید مجازات در صورت ارتکاب به برخی از جرائم انجامیده است. بسیاری از مردم سویدن و دنمارک فکر می کنند که مهاجران عامل افزایش جرائم هستند. اما این تصور نادرست است. 
جدیدترین آمار سازمان دولتی دنمارکی «آمار دنمارک» نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد از افرادی که در سال ۲۰۱۷ به خاطر انجام اعمال خلاف قانون محکوم شده اند، دنمارکی بوده اند و پس زمینه مهاجرت نداشتند. 

در سویدن اطلاعات راجع به پس زمینه قومی افراد محکوم شده به روز نمی شود.  با این وجود اداره امور اتباع خارجی به یک کار تحقیقاتی از سال ۲۰۰۵ اشاره می کند که براساس آن اکثر آن هایی که مظنون به انجام اعمال خلاف قانون هستند، در سویدن به دنیا آمده اند و والدینشان نیز متولد سویدن هستند.  
برای نگارش این مضمون از اطلاعات خبرگزاری های آلمان (دی پی ای) و رویترز استفاده شده است. 

 

در همین زمینه