اوشین ویکنگ در جریان دو عملیات نجات به تاریخ ۱۲و۱۳ اکتبر۱۷۶مهاجر را در آب های مدیترانه نجات داد. عکس: سازمان اس او اس مدیترانیا
اوشین ویکنگ در جریان دو عملیات نجات به تاریخ ۱۲و۱۳ اکتبر۱۷۶مهاجر را در آب های مدیترانه نجات داد. عکس: سازمان اس او اس مدیترانیا

کشتی اوشین ویکنگ در دو عملیات نجات، در ساحل لیبیا، ۱۷۶ تن را نجات داد. این کشتی اکنون در انتظار بندری امن برای پیاده شدن سرنشینانش است.

کشتی اوشین ویکنگ در دو عملیات نجات در اخر این هفته، ۱۷۶ مهاجر را که سعی عبور از آب های مدیترانه را داشتند، نجات داد. نخستین عملیات نجات شامگاه شنبه ۱۲ اکتبر صورت گرفت که طی آن ۷۴ مهاجر، از جمله  شش زیر سن  نجات یافتند.

عملیات نجات دوم صبح روز یکشنبه ۱۳ اکتبر صورت گرفت و در جریان آن ۱۰٢ مهاجر  از آب نجات داده شدند. 

 مهاجران نجات داده شده از جمله چهار زن باردار و نه کودک، تحت مراقبت و حمایت سازمان اس او اس مدیترانیا و داکتران بدون مرز قرار گرفتند.

اوشین ویکنگ اکنون به دنبال بندر امن برای سرنشینانش است. به گفته سازمان اس او اس مدیترانیا، مقامات لیبیا طرابلس را به عنوان یک بندر امن  پیشنهاد کرده اند، اما این سازمان از این گزینه امتناع ورزید و گفت که «در حال حاضر هیچ مکانی در لیبیا نمی تواند یک مکان امن تلقی شود.»

فردریک پنار، مدیر عملیات سازمان اس او اس مدیترانیا در بیانیه ای گفت: «ما از كشورهای عضو اتحادیه اروپا و مقامات ذی‌صلاح می خواهیم تا هرچه زودتر یک محل امن را به ما اختصاص دهند تا سرنشینان با خیال راحت در آنجا پیاده شوند. این مهاجران سفردریایی وحشتناکی را تجربه کرده اند. فعلا حضور آنها در عرشه کشتی یک راه حل اضطراری است.»

از ماه جولای به این‌سو این چهارمین بار است که اوشین ویکنگ بعد از نجات مهاجران برای باز شدن بندری در انتظار به سر می برد.

این در حالیست که حدود دو هفته پیش، آلمان، فرانسه، ایتالیا و مالتا برای پذیرفتن مهاجران نجات یافته از دریای مدیترانه به توافق رسیده بودند.


 

در همین زمینه